Dan sjećanja na holokaust – priča iz Bedekovčine

Autor: Krasnodor Mikša, 27. 1. 2016.

27. siječnja 1945. sovjetska Crvena armija oslobodila je logor smrti Auschwitz te se u svijetu na današnji dan obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. S današnjim danom povezana je i tragična priča obitelji Schreiner, nekadašnjim vlasnicima tvornice u Bedekovčini.

Tvornica Zagorka na neki je način simbol Bedekovčine. Život mjesta gotovo cijelo stoljeće odvijao se oko „fabrike“ koja je prehranjivala brojne obitelji, a u manjoj mjeri čini to i danas. Vremena su prohujala, generacije se izmijenile. Malo tko u mjestu danas zna da je tvornica pripadala židovskoj obitelji Schreiner, tragično stradaloj u 2. svjetskom ratu. Na žalost, i obitelj Schreiner podijelila je sudbinu svog naroda progonjenog od nacističkog režima te je većina njenih članova ubijena u raznim logorima smrti, većinom u Auschwitzu.

O sudbini obitelji Schreiner može se čitati u knjizi Paula Schreinera „Spašeni iz Zagreba“. Knjiga je osobno i dirljivo svjedočanstvo čovjeka koji je kao dječak bio odvojen od svoje obitelji i spašen zahvaljujući nekolicini obiteljskih prijatelja koji su ga skrivali u Hrvatskom zagorju. U knjizi možemo saznati kako je otac Ferdo, na dan njihove deportacije u Auschwitz, potplatio njemačke vojnike da puste njegovog sina Paula. Nekim čudom vojnici su pristali, a Ferdo je Paulu dao detaljne upute kome da se javi i kako da preživi. Nakon Paulovog bijega od deportacije, ratne godine za njega su bile neprekidno skrivanje i bježanje od ponovne mogućnosti deportiranja. Pomagala mu je obitelj Glojnarić i Juraj Pavlek iz Mača.

Juraj je nekoliko puta svojom domišljatošću spasio Paulu život, a posebno je dirljiva zgoda kad su ustaše došle tražiti židovskog dječaka u njegovu kuću. Jurek ih je prvo odveo u podrum i dao im piti vina, a oni su potom zaboravili i na židovskog dječaka i na svoj zadatak.

Tim povodom, Pravednicima među narodima proglašeni su Amalija Glojnarić, Emerik Glojnarić, Blaženka Glojnarić i Juraj Pavleka. Odličja su im dodijeljena posmrtno. Njihovim unucima odličja je uručila veleposlanica Države Izrael Zina Kalay Kleitman.

To je odlikovanje koje dodjeljuje država Izrael pripadnicima drugih naroda koji su spašavali Židove od istrjebljenja tijekom holokausta riskirajući pri tome vlastite živote. Na medalji koju dodjeljuje izraelska vlada i Memorijalni muzej Yad Vashem iz Jeruzalema piše: “Onaj tko spasi jednog čovjeka, spasio je čitav svijet”.

Postupak za dodjelu odlikovanja pokrenuo je Paul Schreiner i na taj način odužio se onima koji su mu spasili život, skromnim ljudima iz Zagorja velike duše.

„U neljudskim vremenima da bi sačuvao svoju ljudskost, jedino što možeš učiniti je ostati čovjek i tako gledati druge.“

Nevenka Franc, prof.