Posjet Magdaleni (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 2. 3. 2016.

Učenici 5. Ma su 1. ožujka 2016. svoje vježbe u okviru predmeta Zdravstvena njega kirurškog bolesnika – specijalna odradili  u Specijalnoj bolnici Magdalena, klinici za kardiovaskularne bolesti i tako utvrdili svoje teorijsko znanje iz tog područja.

Uz stručno vodstvo pomoćnika ravnatelja za sestrinstvo Petra Mardešića i u pratnji svojih mentora učenici su uz predavanje obišli operacijske dvorane, odjele anesteziologije i intenzivnog liječenja.

Magdalena - klinika za kardiovaskularne bolesti Medicinskog fakulteta Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku ugovorna je ustanova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) te osiguravajućih društava Croatia osiguranje i GRAWE.

Bolnica raspolaže s 94 postelje, od toga 14 u jedinici intenzivnog liječenja, a 80 na odjelima kardiologije i kardiokirurgije

Klinika obuhvaća dvije angio sale, dvije kardiokirurške sale i jedinicu intenzivnog liječenja.

Bolnica je opremljena sa dvije najmodernije uređene operacijske dvorane od kojih svaka ima i anesteziološku pripremu te je moguće u najkraćem roku učiniti najsloženije kardiovaskularne kirurške i anesteziološke procedure. Svaka dvorana opremljena je i strojem za izvantjelesnu cirkulaciju te se godišnje operira oko 500-600 zahvata na otvorenom srcu te oko 250-300 najsloženijih vaskularnih i kombiniranih kardijalnih i vaskularnih procedura.

Odjel anesteziologije i intenzivnog liječenja sastoji se od tri međusobno povezana prostora. U svakom prostoru nalaze se najmodernije opremljeni bolesnički kreveti s potrebnim brojem perfuzora, respiratora, priključcima medicinskih plinova na kojima se mogu zbrinjavati bolesnici u najkompleksnijim oblicima kirurškog, kardiološkog i anesteziološkog liječenja.

Djelatnosti koje obuhvaća su prevencija, kompletna neinvazivna i invazivna dijagnostika te perkutano i kirurško liječenje kardiovaskularnih bolesti.

Godišnje se u Magdaleni obavi više od 4300 hospitalizacija, 10000 ambulantnih kardioloških, kardiokirurških pregleda, ultrazvučnih pregleda i kontrola elektrostimulatora srca, 3500 perkutanih dijagnostičkih i intervencijskih zahvata te više od 540 kardiokirurških i vaskularnih operacija.

Magdalena je uključena u Hrvatsku mrežu urgentne perkutane koronarne intervencije, odnosno 24 sata dnevno zbrinjava bolesnike Krapinsko-zagorske županije s akutnim infarktom miokarda.

U Magdaleni se godišnje obavi preko 14000 telemedicinskih kardioloških konzultacija u Pozivnom centru koji radi 24 sata na dan.

Kardijalna kirurgija uključuje koronarnu kirurgiju (bypassi), kirurgiju srčanih zalistaka (reparacija –popravljanje – te zamjena umjetnim i biološkim protezama), kirurgiju aorte i velikih krvnih žila (posebice karotidnih aterija), što uključuje i vrlo složene, često i kombinirane te tzv. ponovne (re-do) operacije na otvorenom srcu.

Učenici su na taj način utvrdili svoje dosadašnje znanje i dobili nove informacije o svim mogućnostima klinike Magdalena.

Galerija.

Štefica Sukreški