Završena mobilnost učenika iz Francuske (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 19. 5. 2016.

Nakon tri tjedna boravka u Srednjoj školi Bedekovčina, u sklopu Erasmus+ KA 1 mobilnosti učenika, petorica učenika iz srednje strukovne škole Lycéé Andreossy iz francuskog grada Castelnaudaryja u subotu, 14. svibnja, otputovali su natrag u Francusku.

Učenici su dva tjedna proveli na praksi u poduzećima Niskogradnja Hren u Donjoj Stubici (građevinski tehničari), Elektro Orsag u Zlatar Bistrici (elektrotehničari) i GEO-BT u Lugu Zabočkom (geodetski tehničar), a treći tjedan su učili o kulturno-povijesnoj baštini Republike Hrvatske i osnove hrvatskog jezika.

Učenici i njihovi profesori bili su smješteni u Učeničkom domu Srednje škole Bedekovčina, a u slobodno vrijeme u Domu su provodili sa svojim vršnjacima sudjelujući s njima u svim uobičajenim domskim aktivnostima, od brige za urednost soba do igranja nogometa i neformalnih druženja.

Osim stručne prakse, gosti su imali organizirano učenje o Hrvatskoj kroz posjete muzejima (Dvorac Oršić, Muzej krapinskih neandertalaca, Muzej staro selo Kumrovec, Galerija Antuna Augustinčića u Klanjcu, Tehnički muzej u Zagrebu). Uz stručno vodstvo razgledali su grad Zagreb, posjetili svetište u Mariji Bistrici te Memorijalni centar Nikola Tesla u Smiljanu i upoznali se s glagoljskom baštinom u Otočcu, Seju, Novom Vinodolskom te, na kraju, uživali u Crikvenici.

Učenicima i profesorima su u petak na prigodnoj svečanosti, uz nazočnost predstavnika poduzeća u kojima su učenici obavljali svoju stručnu praksu, uručeni certifikati o uspješno obavljenoj praksi. Tom prigodom, učenici su se oprostili od svojih poslodavaca koji su bili puni riječi hvale. Vlasnici i direktori poduzeća su za goste imali samo pohvale naglašavajući bogato poznavanje struke, odgovornost i marljivost svih učenika, te nadasve njihovu zainteresiranost za učenje i discipliniranost. Svi su izrazili spremnost za nastavak suradnje ukoliko škola ponovno bude domaćin u nekoj narednoj mobilnosti učenika, a gospodin Tomislav Tuđa, vlasnik geodetskog poduzeća GEO-BT Zabok je svoje iskustvo s učenikom Hambsonom iz Francuske sažeo u rečenici: „Da je ikako moguće, ja bih ga zaposlio.“ I ostali poslodavci se slažu s gospodinom Tuđom, naglašavajući da im je ugošćavanje učenika, uz početne nedoumice i strahove, bilo jedno ugodno iskustvo u kojem je proces učenja bio obostran.

Srednja škola Bedekovčina i Lycee Andreossy će nastaviti surađivati u programima mobilnosti učenika, a načelno je dogovorena sljedeća dolazna mobilnost. Isto tako, Lycee Androessy, kao srodna srednja strukovna škola u sklopu koje je Dom učenik,a ima mogućnost organiziranja dolaznih mobilnosti pa smo tu vidjeli mogućost za daljnju suradnju i razmjene učenika i te stručno usavršavanje profesora.

Galerija.

Mara Ivančević