Učenici na simuliranoj sjednici Hrvatskog sabora (galerija+video)

Autor: Krasnodor Mikša, 21. 5. 2016.

Učenici naše škole su 16. svibnja 2016. sudjelovali na simuliranoj sjednici Hrvatskog sabora za učenike srednjih škola.

Simulirana sjednica već se tradicionalno održava u sklopu projekta Službe za građane, a organizacijski ostvaruje u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje. Projekt je, kao sastavni dio kurikuluma Građanskog odgoja i obrazovanja, usmjeren na podizanje razine znanja o najvišem predstavničkom i zakonodavnom tijelu Republike Hrvatske te razumijevanju njegove uloge u svakodnevnom životu građana.

Simulirana sjednica odvija se prema vlastitom Poslovniku i doprinosi razvoju demokratske političke kulture među najmlađim glasačima - srednjoškolcima. Tema rasprave na ovogodišnjoj Simuliranoj sjednici Sabora bila je Zakon o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma (NN 152/08). Prije održavanja Simulirane sjednice tajnica saborskog Odbora za zakonodavstvo, gospođa Sanja Vukojević, kraćim predavanjem upoznala je učenike s procedurom predlaganja i donošenja zakona u Republici Hrvatskoj.

Na Simuliranoj sjednici Sabora je sudjelovalo 6 učenika naše škole: Marko Sokolić, Florijan Horvat, Ana Mlinarić, Vlatka Švigir, Rebeka Jill Horenec i Matija Mlakar. Učenici su iskusili kako je to biti saborski zastupnik na jedan dan. U pratnji učenicima bile su profesorice Vera Hrvoj, Ivančica Čehulić i Suzana Đanić.

Učenici Marko Sokolić i Florijan Horvat govorima iz saborske klupe predstavili su našu školu. istaknuli važnost ruralnog turizma te naglasili da je Hrvatsko zagorje uistinu Bajka na dlanu. Za svoje govore nagrađeni su gromoglasnim pljeskom. Nakon održanog glasanja i usvojenja Prijedloga novog Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, učenike je primio saborski zastupnik Živog zida Ivan Vilibor Siničić. Zastupnik Sinčić je s učenicima i mentorima podijelio svoja iskustva kao saborski zastupnik te pojasnio svoje obveze u radnim tijelima Sabora. U razgovoru je bio vrlo otvoren i pristupačan te je učenicima odgovorio na sva postavljena pitanja. Tijekom razgovora naglasio je da svaki glas na izborima važan. Nakon fotografiranja s najmlađim zastupnikom 8. saziva Hrvatskog sabora učenici i mentori su pošli na domjenak i druženje s vršnjacima iz cijele Hrvatske.

Galeriju slika učeničkog sudjelovanja na simuliranoj sjednici Sabora možete pogledati na stranicama Hrvatskog sabora.

Na video snimku simulirane sjednice možete pogledati i govore naših učenika: Florijan Horvat govori od 1:10:00, a Marko Sokolić od 1:25.00.

Galerija.

Matija Mlakar