Discovering Renaissance Art in Florence (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 5. 9. 2016.

Od 22. do 27. kolovoza 2016. nastavnica Sanja Markuš u sklopu aktivnosti projekta „Prema modernoj europskoj školi“ pohađala je stručni seminar „Discovering Renaissance Art in Florence“ koji je osim teoretske nastave uključivao i posjet svim renesansnim građevinama i muzejima s kolekcijom najznačajnijih slikarskih i skulpturalnih djela u Firenci, gradu u kojem je rođena renesansa.

Uvodno dan proučavao je korijene renesanse, romaničku i gotičku umjetnost u Firenci (Krstionica katedrale, crkve San Miniato i Santa Croce, katedrala Santa Maria del Fiore. Slike na dasci 14. stoljeća – Giotto i Cimabue.) i obilazak gradske vijećnice.

Slijedila je umjetnost Quattrocenta – rane renesanse (arhitekt Brunelleschi, kipar Donatello i slikar Masaccio), posjet crkvi Santo Spirito i San Miniato al Monte te opus slikara Masaccioa, posjet kapeli obitelji Brancacci i crkvi Santa Maria Novella (prva primjena perspektive u slikarstvu – Sv. Trojstvo, Masaccio) i posjet katedralnom kompleksu i Muzeju katedrale.

Nakon teme umjetnosti Cinquecenta – visoke renesanse, tematski su se obradili Sandro Botticelli, univerzalni umjetnici Leonardo da Vinci i Rafael te Michelangelo Buonarotti, odnosno proučavanje njegovih djela u Firenci u galeriji Akademija (David, Robovi, Pieta Rondanini, srednjovjekovno slikarstvo poliptiha, muzej glazbenih instrumenata) i novoj sakristiji crkve San Lorenzo gdje se nalaze Medicejski grobovi.

Zadnji dan bio j eorganiziran posjet jednoj od najpoznatijih svjetskih znamenitosti - Galeriji Uffizi i poslijepodne izlet u Sienu.

Bilo je to vrlo intenzivno i zahtjevno stručno usavršavanje na samim izvorima renesansne umjetnosti. Odličan način da se stečenim znanjem unaprijedi nastava predmeta Povijest arhitekture i umjetnosti i tako u samim učenicima potakne ljubav prema umjetnosti graditeljstva i eventualno pomogne u odabiru budućeg zanimanja.

Galerija.

Sanja Markuš