Svjetski dan prevencije samoubojstva

Autor: Krasnodor Mikša, 20. 9. 2016.

Svjetski dan prevencije samoubojstva u našoj školi obilježen je 15. rujna ove godine predavanjem koje je održala dr. Ljiljana Tirić Čihoratić, spec. školske medicine, s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr.  Andrija Štampar“ u Zagrebu.

Svake se godine 10. rujna, inicijativom Međunarodnog udruženja za prevenciju samoubojstava (IASP) obilježava Svjetski dan prevencije samoubojstva. Osnovni je cilj podizanje svijesti o potrebi i obvezi provođenja akcija u prevenciji samoubojstava.

Neke od bitnijih činjenica, u čiji prilog govore i statistički podaci SZO-a, a koji se odnose na mlađu životnu skupinu ljudi, govore o tome kako najmanje 100 000 adolescenata svake godine počini samoubojstvo, u dobi između 15 i 19 godina samoubojstvo je drugi uzrok smrti po učestalosti te je za većinu mladih osoba koje su pokušale ili izvršile samoubojstvo utvrđeno da su duže vrijeme razmišljale o tome.

Stoga je od iznimne važnosti provoditi mjere zaštite u očuvanju mentalnog zdravlja svakog pojedinca.

Kao liječnica s dugogodišnjim iskustvom upoznala je naše učenike s problematikom mnogih učenika, studenata i ostalih mladih ljudi koji joj se javljaju u ambulantu; poput poteškoća u učenju, nerazvijenih ili neučinkovitih tehnika učenja, niske motiviranosti za učenjem i ispitne anksioznost koji mogu voditi određenim mentalnim poteškoćama. Naglasila je kako problemi nikako nisu nerješivi te je bitno obratiti se nekome za pomoć, istaknuvši tako veliku ulogu u odnosu razrednik – učenik.

Predavanju su nazočili učenici četvrtih i petih razreda Medicinskog učilišta, predstavnici učenika iz svakog razreda ostalih usmjerenja te nastavnici i profesori naše škole koji su iskazali poseban interes za navedenu temu.

Nikolina Ferenčak, dipl.med.techn.