Svjetski dan srca (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 4. 10. 2016.

Učenici 4. Ma razreda u petak su u holu škole obilježili Svjetski dan srca koji se ove godine obilježavao 29. rujna pod motom “Pokreni svoj život“ u namjeri da se smanji učestalost obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti.

Zajedno sa svojim mentoricama provodili su mjerenje krvnog tlaka, mjerenje tjelesne mase, izračunavanje indeksa tjelesne mase te pisanje poruka na temu „Što ste danas dobrog, odnosno lošeg, učinili za svoje srce“, a sve s ciljem osvješćivanja učenika i nastavnika o važnosti čuvanja vlastitog zdravlja.

Bolesti srca i krvnih žila su, kako u svijetu, tako i u nas, vodeći uzrok obolijevanja i umiranja. Čimbenici rizika koji dovode do nastanka ovih bolesti su pušenje, povišen krvni tlak, povišene razine kolesterola i glukoze u krvi, nezdrava prehrana, fizička neaktivnost, debljina i prekomjerno pijenje alkohola. Budući da se glavni čimbenici rizika mogu kontrolirati, velik broj smrti zbog srčanožilnih bolesti može se spriječiti.

Preporuke Svjetske kardiološke organizacije:

• Jedite pet puta dnevno voće i povrće i izbjegavajte zasićene masti
  • Izbjegavajte jako zaslađene sokove, alkohol, gazirana pića
  • Vježbajte najmanje 30 minuta dnevno
  • Prestanite pušiti
  • Održavajte normalnu tjelesnu težinu
  • Mjerite krvni tlak, količinu kolesterola i indeks tjelesne mase.

Galerija.

Natalija Vlahek, Katarina Grandavec i Lucija Malogorski