"Dabar" u Srednjoj školi Bedekovčina (galerija+Press Clipping)

Autor: Daniela Usmiani, 10. 11. 2016.

Danas,u periodu 12.30 - 14.00 učenici naše škole sudjelovali su na 1. međunarodnom online natjecanju u informatici i računalnom razmišljanju u Hrvatskoj.

Dvadeset i šest učenika, od prvog do četvrtog razreda vrijedno je rješavalo izazovne zadatke osmišljene od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Zadaci su zahtjevali logičko razmišljanje i predstavljali su pravi izazov.

Hrvatska se uključila u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Sudjelovanjem u njoj želimo učenicima pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji učenje i razvoj računalnog razmišljanja čine zanimljivijim i dinamičnijim.

Natjecanje je započelo 2004. u Litvi sa 779 učenika, a 2015. uključivalo je 55 zemalja te više od 1.000.000 sudionika. Dabar uključuje niz predavanja i radionica za učenike i učitelje tijekom cijele godine te međunarodno online natjecanje u studenom svake godine. Originalan naziv je Bebras, što u prijevodu znači dabar a stranice međunarodnog natjecanja su http://bebras.org.

Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga "Suradnici u učenju" uz podršku Hrvatskog saveza informatičara i Visokog učilišta Algebra, CARNeta te CROZ-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.