Svjetski dan borbe protiv AIDS-a

Autor: Krasnodor Mikša, 5. 12. 2016.

1. prosinca 2016., povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a, učenici 5. Ma razreda zajedno su sa svojim mentoricama prisustvovali predavanjima na istoimenu temu koja su održana u prostorima Klinike za infektološke bolesti Dr. Fran Mihaljević u Zagrebu.

Predavanjima liječnika, medicinske sestre, socijalne radnice i predstavnici udruge Iskorak saznali smo što je novo o HIV-infekciji u svijetu i u Hrvatskoj, o specifičnostima sestrinske skrbi u HIV ambulanti i zadacima sestre u skrbi za pacijente, psihosocijalnoj podršci za osobe koje žive s HIV-om, s posebnim naglaskom na interdisciplinarni pristup u radu s pacijentima.

Važno je napomenuti kako zaraza virusom HIV-a (virus humane imunodeficijencije)  uzrokuje smanjenje broja stanica koje su u tijelu zadužene za imunost te oboljeli postaje sve podložniji raznim oboljenjima. AIDS je završna faza infekcije HIV-om u kojoj nema adekvatne imunosti te je cilj svih preventivnih mjera pravodobno dijagnosticiranje i liječenje infekcije HIV-om i AIDS-a radi što boljeg ishoda po zdravlje pacijenata i zdravstveni sustav.

Kako bi se što je moguće duže odgodio razvoj AIDS-a, važno je podići svijest ljudi kako je danas infekcija HIV-om kronična bolest koja se uspješno liječi kombinacijom lijekova, a da bi se izliječila, važno ju je pravovremeno otkriti. Testiranja se odvijaju svakodnevno, besplatna su i anonimna te nije potrebna uputnica liječnika opće medicine.

Marina Kobeščak, 5. Ma

Obilježavanju Svjetskog dana borbe protiv HIV-a priključili su se i učenici 3. Ma razreda izradom panoa koji poručuje:

-znanje o rizicima i načinima zaštite ključni su za sprečavanje bolesti i očuvanje zdravlja

-preuzmite brigu o svom zdravlju i odgovornim ponašanjem smanjite rizik od zaraze

-testiranje omogućuje raniju dijagnozu, uspješnije liječenje i održavanje zdravlja te pomaže u sprečavanju prijenosa zaraze na druge ljude.

Informiraj se, zaštiti se, testiraj se! (www.huhiv.hr, www.zdravlje.hr)

Martina Zaplatić