Godišnjica mature

Autor: Krasnodor Mikša, 3. 1. 2017.

Na Facebooku smo naletjeli na jednu zanimljivu proslavu godišnjice mature - generacije 1991.

Petanaestak kolega iz 4. A1 i 4. A2 Građevinskog obrazovnog centra ''Zvonko Brkić'' (tadašnji građevinski tehničari visokogradnje i tehničari za građevinske materijale) obilježili su potkraj prosinca 25 godina mature u restoranu Purga.

Do te 1991. naša škola se, naime, zvala GOC ''Zvonko Brkić'', a od tada tek dobiva naziv Srednja škola Bedekovčina.

Ovoga puta nije ih bilo puna kao inače, a izostala je i njihova razrednica, prof. Marija Mardešić, koja redovite nazočuje njihovim obljetnicama koje se, pak, redovito održavaju svakih pet godina.

To je generacija koja je maturirala 1991., mnogi od njih pozavršavali su studije, ali se rijetki bave strukom. Na primjer, informacije koje smo dobili o proslavi 25-godišnjice mature dala nam je bivša učenica, Martina Sviben, sada profesorica Hrvatskog jezika u Srednjoj školi Zlatar.

I tek nekoliko ''štikleca'' - o masovnim popravnim ispitima u trećem razredu, maturi kod ''strašnog'' Stjepana Horvatića, izvrsnoj generaciji koja se čeličila u tadašnjoj školi,...