Posjet Klovićevim dvorima

Autor: Krasnodor Mikša, 28. 4. 2017.

Nakon mjuzikla ''Byron'' u Komediji, učenici 3. Ga razred, zajedno s nastavnicom Sanjom Markuš, pogledali su izložbu „Izazov moderne: Zagreb - Beč oko 1900.“ u Galeriji Klovićevi dvori i prošetali Gornjim gradom

Izloženo je stotinjak ključnih djela austrijskih i hrvatskih slikara, kipara i arhitekata na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće koji su utjecali na mladu generaciju umjetnika i prenijeli secesijski stil iz Beča u Zagreb. Predstavljeni su najznačajniji protagonisti bečke secesije: Gustav Klimt, Koloman Moser, Josef Hoffmann i njihovi suvremenici slikari Vlaho Bukovac i Celestin Medović, kipar Ivan Meštrović, arhitekti Vjekoslav Bastl i Viktor Kovačić… ali i vjesnici novog stila, purizma i moderne arhitekture, Adolf Loos i Otto Wagner.

Nakon Klovićevih dvora – bivšeg jezuitskog samostana, prošetali su baroknim Gornjim gradom i zastali kod spomenika Antuna Gustava Matoša i u dvorištu Meštrovićeva ateliera.

Sanja Markuš