Srednjoškolske stipendije Krapinsko-zagorske županije

Autor: Krasnodor Mikša, 10. 10. 2017.

Krapinsko-zagorska županija objavila je natječaj za stipendije učenicima srednjih škola za školsku godinu 2017./2018. u tri kategorije.

Kategorije su:

• A -20 stipendija za nadarene učenike - u iznosu od 400,00 kn mjesečno;
  • B - 20 stipendija za učenike po socijalnom kriteriju - u iznosu od 400,00 kn mjesečno;
  • C - stipendije za učenike koji su školske godine 2017/18. upisali 1. razred nekog od  deficitarnih zanimanja - u iznosu od 400,00  kn;

Pravo podnošenja zahtjeva za Natječaj u A kategoriji (nadareni učenici ) imaju: učenici s prosjekom ocjena za prethodni razred srednje škole, odnosno za osmi razred osnovne škole od najmanje 4,70.

Pravo podnošenja zahtjeva za Natječaj u B kategoriji (učenici ) imaju: učenici s prosjekom ocjena za prethodni razred srednje škole, odnosno za osmi razred osnovne škole od najmanje 2,80.

Pravo podnošenja zahtjeva za Natječaj u  C kategoriji (učenici koji se školuju za deficitarna zanimanja) imaju: učenici koji su školske godine 2017./18. upisali 1. razred jednog od sljedećih obrazovnih programa: zidar, tesar, monter suhe gradnje, stolar, tokar i bravar.

Učenici mogu podnijeti zahtjev za dodjelu stipendije samo u jednoj kategoriji.

Rok za podnošenje zahtjeva iznosi 15 dana od dana objave natječaja i istječe 23.10.2017., a u postupak rješavanja uzimat će se samo potpuno dokumentirani zahtjevi.

Zahtjevi se dostavljaju Upravnom odjelu za obrazovanje, kulturu, šport i tehničku kulturu, Magistratska 1, Krapina, osobno ili preporučeno poštom.

Obrasci za prijavu po kategorijama učenici mogu preuzeti u Upravnom odjelu za obrazovanje, kulturu, šport i tehničku kulturu,  Krapina, Magistratska 1, ili s mrežnih stranica Županije.

Zahtjevu  za dodjelu učeničke stipendije prilaže se dokumentacija:

A – stipendije za nadarene učenike:

• potvrda srednje škole o statusu redovitog učenika,
  • izjava podnositelja zahtjeva da ne prima stipendiju ili novčanu pomoć po drugoj osnovi (na posebnom obrascu Upravnog odjela),
  • preslika svjedodžbe prethodno završenog razreda srednje škole, odnosno za učenike prvog razreda srednje škole, preslika svjedodžbe osmog razreda osnovne škole,
  • dokaze o postignutim pojedinačnim uspjesima na županijskim, regionalnim, državnim i međunarodnim natjecanjima u znanju – sve iz sustava  nadležnih Agencija Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, a zadnje godine završenog školovanja,
  • ostalu dokumentaciju kojem se dokazuju posebnosti u kućanstvu podnositelja zahtjeva,

B – stipendije za učenike po socijalnom kriteriju:

• izjavu o članovima kućanstva (na obrascu Upravnog odjela),
  • službene potvrde o prihodima svih članova kućanstva u posljednja tri mjeseca koja prethode mjesecu objave natječaja u javnom glasilu (prema uputama iz obrasca Upravnog odjela),
  • ostalu dokumentaciju kojom se dokazuju otežavajuće okolnosti materijalnog položaja kućanstva prema kriterijima  iz Pravilnika,

C – stipendije za učenike koji se školuju za deficitarna zanimanja

• potvrda srednje škole o statusu redovitog učenika,
  • izjava podnositelja zahtjeva da ne prima stipendiju ili novčanu pomoć po drugoj osnovi (na   posebnom obrascu Upravnog odjela,

Pod ostalom dokumentacijom kojom se dokazuju posebnosti u kućanstvu podnositelja zahtjeva, podrazumijeva se dostava službenih potvrda kojima podnositelj zahtjeva dokazuje da učenik ili kućanstvo u kojem živi: ostvaruje pravo na zajamčenu minimalnu naknadu; da je dijete smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata; da je dijete zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata; da je dijete civilnih invalida s 80 % do 100 % oštećenja organizam; da je dijete bez odgovarajuće roditeljske skrbi; da je dijete hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata; da je dijete samohranih roditelja; da u obitelji ima ostalih članova koji se istovremeno školuju; da jest učenik/student s poteškoćama ili da u obitelji ima djeca s teškoćama.

Stipendije će se isplaćivati od početka pa do kraja nastavne godine u 10 mjesečnih anuiteta.

Korisnik stipendije gubi pravo na isplatu stipendije, ako svojevoljno prekine školovanje za koje mu je stipendija odobrena.