Pripremni posjet u Španjolskoj

Autor: Krasnodor Mikša, 5. 6. 2015.

U sklopu programa Erasmus+,  financiranog od strane EU i u suradnji s Nacionalnom agencijom za mobilnost i  programe EU „Zajedno s mladima u Europi“, ravnatelj i četiri nastavnika Graditeljskog učilišta, od 24. do 31. svibnja, proveli su na stručnom usavršavanju u najjužnijoj španjolskoj pokrajini Andaluziji i gradovima Sevilli, Cordobi i Granadi.

U organizaciji tvrtke euroMind iz Seville ostvaren je posjet jednoj strukovnoj i jednoj umjetničkoj školi, solarnoj elektrani, arhitektonskom birou, muzeju keramike i palači Alhambri u Granadi. Svi posjeti poslužit će i kao priprema moguće buduće suradnje sa srodnim strukovnim školama ili tvrtkama iz Seville ili grada Ubede (pokrajina Jaen).

U strukovnoj školi SAFA Nuestra Señora de los Reyes upoznali smo se sa španjolskim obrazovnim sustavom i iskustvima s uvođenjem dualnog sustava u strukovnom obrazovanju. Škola i za odrasle polaznike provodi tečajeve računalnog projektiranja u programima AutoCAD i Solid Edge. U organizaciji Škole održava se i poduka montaže solarnih kolektora i korištenja solarne energije, pri čemu surađuju s mnogim europskim školama (pa tako i iz Hrvatske).

Abengoa je jedna od vodećih svjetskih tvrtki u korištenju obnovljivih izvora energije a solarna elektrana u blizini Seville najveća je u Europi. Električna energija proizvodi se na dva načina: fokusiranjem sunčevih zraka pomoću pomičnih paraboličnih zrcala prema prihvatnim tornjevima ili preko specijalne tekućine unutar polja paralelno spojenih solarnih kolektora. U oba slučaja zagrijava se voda, pretvara u paru koja pokreće turbine i tako stvorena električna energija prenosi se do potrošača dalekovodima. Posebna je vrijednost projekta što su prilikom gradnje ovih postrojenja sanirana zagađenja čitavog pojasa oko rijeke, pritoke Guadalquvirira, koja je prouzročilo dugotrajno eksploatiranje ruda, a također su konzervirani svi arheološki nalazi kojih je kraj prebogat.

U muzeju Triana, adaptiranoj staroj manufakturi tradicionalne španjolske keramike, upoznali smo se s posebnostima proizvodnje, širokim područjem upotrebe na ulicama i u domovima Seville i razvojem dizajna i oslikavanja kroz povijest. Muzej je otvoren prije godinu dana i ima jedinstven dizajn i vrlo suvremen postav.

Jaime Suares, arhitekt iz projektnog biroa DS Arquitectura, upoznao nas je s kojim se računalnim programima služe u arhitektonskim biroima, grafikom arhitektonskih nacrta i strukturom zaposlenika (kao i Hrvatskoj, zaposleni su i arhitektonski tehničari). Na primjeru obnove zaštićene višekatnice iz centra Seville i njene prenamjene u hostel, uočili smo zahtjevnost i složenost obnove povijesnih zgrada izgrađenih u različitim konstruktivnim sustavima i raznorodnim materijalima. Projektom je zadržana koncepcija oko unutrašnjeg dvorišta – patia a završna obrada suvremeno izvedena.

U umjetničkoj školi Escuela de Arte de Sevilla, smještenoj u zaštićenoj zgradi čileanskog paviljona svjetske izložbe, upoznali smo se s načinom provođenja profesionalne orijentacije i razgledali izložbu plakata i učeničkih radova. Posjetom radionicama nastavnici praktične nastave upoznali su nas s izradom mozaika, vitraja, mramorizacije zidnih površina, izradom metalnih i emajliranih ukrasnih predmeta.

Posljednji dan proveli smo u Granadi – gradu u kojem je i danas vidljiv snažan utjecaj arapske kulture – posjetili kupalište (hamam) i impresivnu palaču Alhambru koja se prostire u prekrasnim terasastim vrtovima na platou uzvisine dugom 800 metara nad gradom. Palača se otvara u dva najljepša dvorišta: Dvorište mirta i Lavlje dvorište. Izvana jednostavna, od crvene opeke, ima interijere ukrašene glaziranim keramičkim pločicama, ornamentalnim rezbarijama i štukaturama.

U slobodno vrijeme vlakom smo otputovali do Cordobe i divili se Velikoj džamiji s nepreglednom šumom stupova vezanih dvokatnim dvobojnim potkovastim lukovima. U džamiju je inkorporirana gotička crkva, a u blizini nalazi se i dvorac Alcazar i povijesni most preko rijeke Guadalquivir. U Sevilli smo u katedrali, jednoj od najvećih na svijetu, posjetili grob Kristofora Kolumba, popeli se na nekadašnji minaret – danas zvonik Giraldu, posjetili pomorski muzej s maketama brodova (iz vremena velikih zemljopisnih otkrića) u Zlatnom tornju, divili se slikama Zurbarana, Velasqueza i El Greca u Muzeju lijepih umjetnosti, prošetali bujnim gradskim parkovima... U Sevilli je zastupljena i suvremena arhitektura: most Santiaga Calatrave, poslovni toranj Normana Fostera...

Oduševio nas je spoj starog i novog u milijunskom gradu Sevilli i miješanje europskog – katoličkog i arapskog – islamskog utjecaja i tradicije što u Andaluziji traje sve do danas. Pri kraju putovanja stigli smo posjetiti i sjedište Europske komisije, grad Bruxelles, i raskošan glavni trg Grote Markt.

Galerija.

Sanja Markuš