9. tjedan cjeloživotnog učenja

Autor: Krasnodor Mikša, 7. 10. 2015.

Od 28. rujna do 4. listopada na području cijele Hrvatske odvijala se nacionalna obrazovna kampanja Tjedan cjeloživotnog učenja pod motom ''Dobro je učiti!'' kojoj se pridružila i naša škola s nekoliko aktivnosti.

Cjeloživotno učenje odnosi se na "svaku aktivnost učenja tijekom cijeloga života radi unaprjeđenja znanja, vještina i kompetencija u okviru osobnoga, građanskog, društvenog ili profesionalnog djelovanja pojedinca". Ono obuhvaća učenje u svim životnim razdobljima (od rane mladosti do starosti) i u svim oblicima u kojima se ostvaruje (formalno, neformalno i informalno).

Tjedan cjeloživotnog učenja je nacionalna obrazovna kampanja koja na jednostavan način, na temelju izravnih obraćanja građanima, potiče ostvarenje ideje o promoviranju učenja i obrazovanja.

Tjedan cjeloživotnog učenja UNESCO-ova je inicijativa pokrenuta 1999. godine, a svake godine obilježava se u brojnim zemljama na svim kontinentima kako bi se senzibilizirala javnost za cjeloživotno učenje, promicala kultura učenja te potaknula osobna motivacija.

Upravo u Tjednu cjeloživotnog učenja Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih u suradnji s partnerima razvija projekt s događanjima u svim dijelovima Republike Hrvatske, koji će građanima omogućiti upoznavanje s mogućnostima obrazovanja i učenja.

Učenici i nastavnici, pod vodstvom školskog organizatora Tjedna cjeloživotnog učenja Damira Bešenića, organiziralo je četiri aktivnosti vezane uz podizanje svijesti o važnosti ulaganja u cjeloživotno učenje i stjecanje kvalifikacija potrebnih za samoostvarenje.

Polaznici dječjeg vrtića iz Bedekovčine posjetili su poljoprivredni praktikum i obrtničke radionice u sklopu škole.

Ispred bedekovčanske knjižnice učenice Medicinskog učilišta mjerile su tlak, razinu glukoze u krvi i masirale vrat zainteresiranim pojedincima.

Organizirano je i ostavljanje knjiga na mjestima velikog protoka ljudi (vlak, stanice, čekaonice,...) pod nazivom ''Knjiga za poslije'' u sklopu kojega ljudi uzimaju ostavljene knjige, pročitaju i ostavljaju na nekom drugom mjestu za nekog drugog čitatelja.

Svrha aktivnosti u sklopu 9. tjedna cjeloživotnog učenja bila je prezentirati zainteresiranim osobama rad Srednje škole Bedekovčina i osvijestiti ih o važnosti cjeloživotnog učenja i obrazovanja koje dovodi do povećanja kvalitete življenja.

Priloženi dokumenti:
9.tcu_letak.pdf (406.62 KB)