Susret s bivšim učenikom u Portugalu

Autor: Krasnodor Mikša, 29. 10. 2015.

Tijekom boravka u Portugalu susreli smo se s bivšim učenikom naše škole Markom Rihtarićem koji studira u ovoj državi, također u sklopu programa Erasmus+.

Rihtarić je završio srednju školu 2010. za arhitektonskog tehničara, a razrednica mu je bila Sanja Mariuš, preko koje smo i organizirali ovaj susret.
Nakon srednje škole upisao je Građevinski fakultet u Zagrebu, a predavanja u zimskom semestaru ove akademske godine slušat će na Polytechnic Instutute Of Leiria, Portugal. Studij se održava na engleskom jeziku i u grupi se nalaze studenti s europskih i svjetskih sveučilišta.
Dogovorili smo susret u Lisabonu, do kojega mu je bilo potrebno sat i pol vožnje od Leirije, i jako nas je interesiralo kako studentski život izgleda u Portugalu. Na naša mnogobrojna pitanja stvrno je strpljivo odgovarao.

On je došao u Portugal u sklopu razmjene studenata u programu Erasmus+, a imao je veliku pomoć na fakultetu koji je s takvim programom tek započeo. U Leiriji stanuje u stanu, a predavanja su velikom većinom u poslijepodnevnim satima i nema problema pri praćenju nastave. Veliki dio studentskih zaduženja obavlja se na samom studiju, tako da ostaje dovoljno vremena za uživanje u vanfakultetskom životu.
Postoje i sličnosti i razlike između našeg i portugalskog načina studiranja,  no ispiti se priznaju na zagrebačkom fakultetu te postoji mogućnost produženja studija u Portugalu ili izbor semestra na nekom drugom europskom sveučilištu. Problem je što ovakav način studiranja može trajati ukupno samo jednu akademsku godinu.
Na raznim studijima ovoga sveučilišta studiraju i Hrvati, ali upoznaje studente i iz drugih europskih, pa čak i kineskih sveučilišta.
Uz sve to, prisjetili smo se, naravno, i dogodovština iz srednje škole, njegovih kolega iz razreda i nastavnika koji su mu predavali, a i onoga što pitamo sve stare učenike - je li im srednjoškolsko obrazovanje pomoglo i olakšalo studiranje. Rihtarić kaže da jest i da su mu stručni predmeti na studiju bili puno lakši zahvaljujući nastavnicima struke.
Nakon ručka i kave i kratkog razgledavanja Lisabona nismo ga htjeli i dalje maltretirati svojim pitanjima. Ipak još danas, u 8 navečer ima predavanje.

Krasnodor Mikša