Agrotehničari posjetili tvornicu stočne hrane

Autor: Krasnodor Mikša, 19. 11. 2015.

Učenici 2. P razreda agrotehničara u pratnji nastavnika Silvice Galić i Daniela Gavrana posjetili su tvornicu stočne hrane Fanon d.o.o. iz Petrijanca.

Dočekao nas je direktor, gospodin Mario Jarnjak, koji nam je ispričao o povijesti tvornice, promjeni imena i djelatnostima kojima se tvornica bavi.

Nakon što smo se preobukli u jednokratna odijela, uslijedio je pregled cijelog niza radnji koje se u tvornici odvijaju. Najprije smo vidjeli prijem sirovina i vaganje prije samog istovara, a zatim uzimanje uzoraka i analizu, odnosno laboratorijeko ispitivanje sirovine. U sklopu tvornice susreli smo se s mjestom za istovar sirovine, dok se dosušivanje sirovine i skladištenje obavlja u drugom pogonu. U istom dijelu posjetili smo uljaru koja radi u sklopu tvornice pri peletiranju hrane.

Idući dio pogona namijenjen je proizvodnji krmnih smjesa, gdje se pripremaju krmne smjese po točno određenoj recepturi prema zahtjevima potrošača, odnosno vlasnika domaćih životinja. Veći dio hrane namjenjen je domaćim uzgajivačima, dok se manji dio izvozi. Obišli smo prostore za peletiranje, pakiranje i deklariranje finalnog proizvoda, kao i skladište sirovina i gotovih krmnih smjesa.

Posjet tvornici završili smo uz prezentaciju o važnosti krmnih smjesa u ishrani svih vrsta domaćih životinja, predstavljanju najnovijih tehnologija u hranidbi stoke i kvaliteti hrane prema svjetskim standardima kao što su HACCP, ISO, QS Quality i sl.

Učenici 2. P razreda