Bauhaus

Autor: Krasnodor Mikša, 21. 3. 2013.

U petak, 8. ožujka 2013., u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, s početkom u 10:00 sati održan je stručni skup nastavnika graditeljske struke BAUHAUS – Umrežavanje ideja i prakse, na kojem u sudjelovali i nastavnici graditeljske struke naše škole.

Muzejska savjetnica Jadranka Vinterhalter i viša kustosica Vesna Meštrić predstavile su Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu (povijest muzeja, fundus, građenje novog objekta, aktivnosti...) u usporedbi s ostalim svjetskim muzejima suvremene umjetnosti.

Uz računalnu prezentaciju „Bauhaus u Hrvatskoj: globalne ideje – individualne prakse i sudbine“ izložen je rad i životni put troje Hrvata – studenata Bauhausa (Ivana Tomljenović studirala je fotografiju, Otti Berger dizajn tekstila a Gustav Bohutinsky arhitekturu).

Obilaskom izložaka u stalnom postavu muzeja obrađena je tema „Od Bauhausa do Exata“.

Poslije podne posjećena je zgrada bivšeg kiparskog ateljea Emila Bohutinskog, danas projektni biro, rad arhitekta Gustava Bohutinskog, a zatim i Zbirka Vjenceslava Richtera (arhitekta i slikara) donirana gradu, s izložbom radova suvremenog umjetnika Silvija Vujičića, u sjeverozapadnom dijelu grada.

Na kraju dana posjećen je izložbeni prostor Galerije Lauba u adaptiranom prostoru bivšeg proizvodnog pogona Tekstilnog kombinata Zagreb (adaptacija arhitektice Morane Vlahović: projekt prenamjene i rekonstrukcije zgrade bivše austro-ugarske jašione: Lauba, kuća za ljude i umjetnost.) s izložbom portreta slikara Lovre Artukovića i instalacijama hrvatskih suvremenih umjetnika.

Galerija.

Sanja Markuš, dipl. arh.