"EU Teens In Search of New Role Models" u Istanbulu

Autor: Daniela Usmiani, 22. 3. 2013.

Dario Crnek (2. Gb), Petra Labaš (2. Mb) i Valentina Horvat (3. Ma), u pratnji profesorice Valentine Lovrenčić i koordinatorice projekta Daniele Usmiani, proveli su 5 nezaboravnih dana na trećem susretu projektnih timova u Istanbulu od 10.3 do 15. 3. 2013.

Riječ je o međunarodnom projektu osam zemalja, pod nazivom „EU Teens in Search of New Role Models“, potprograma Comenius programa za cjeloživotno učenje, u potpunosti financiranog od strane Europske unije.

Projekt u trajanju dvije godine kao cilj ima identificiranje uzora današnjih mladih, prepoznavanje kriterija  te ukazivanje na  pozitivne kvalitete koje bi svaki uzor morao imati. Kroz niz aktivnosti mladi iz svake  zemlje predstavljaju svoje uzore, uočavamo sličnosti i ukazujemo  na razlike te međusobno poštujemo svaki pojedini odabir.

U prosincu 2012. članovi tima proveli su anketu u kojoj je više od 200 srednjoškolaca odabralo svoje uzore: međunarodne, nacionalne i lokalne.

U Budimpešti smo prezentacijom predstavili naše međunarodne uzore.

U Istanbulu smo kroz prezentaciju i video snimke upoznali vršnjake ostalih zemalja s našim nacionalnim uzorima.

Predstavili smo Antu Gotovinu, Ivu Josipovića, Jelenu Rozgu, Ivana Balića i našeg slavnog izumitelja Nikolu Teslu.

Razgledali smo i kulturno – povijesne znamenitosti zemlje domaćina: nenadmašnu  Aja Sofiju, Topkapi Palace, Plavu džamiju, Baziliku Cisternu, razgledali veličanstveni grad vožnjom po Bosporu te bacili pogled i s azijske strane.

Učenici su bili smješteni kod učenika domaćina, razvijajući jezične kompetencije engleskog jezika i stvarajući nezaboravna prijateljstva. Jezične barijere razbila je glazba i ples u kojoj smo svi uživali. Naučili smo i pokoju riječ turskog jezika,  saznali puno o obrazovanju  u Turskoj i razmijenili iskustva s profesorima domaćinima.

Evo što su učenici izjavili o susretu u Istanbulu:

Valentina: "Istanbul je prekrasan grad. Ima jako puno povijesnih građevima koje su čak povezane sa Hrvatskom. Ljudi su također predivni. Moja domaćica Bedis je bila stvarno odlična. Stekla sam mnoga prijateljstva- i s Talijanima, i Mađarima, i Turcima, i Portugalcima i s Španjolcima. Shvatila sam da je zapravo engleski jezik temelj cijelog putovanja jer bez osnovnog znanja engleskog bilo bi jako teško komunicirati. Što se tiče turske hrane bila je jako ljuta.Jedino što mi se nije baš svidjelo, a to je promet u gradu. Definitivno bi željela ponoviti putovanje u Istanbul i sresti moju Bedis. Ništa mi nije ostalo u lošem sjećanju te bi svaki dio putovanja ponovo proživjela."

Dario: " Svidjele su mi se građevine i mjesta koja smo posjetili, posebno su mi se svidjele minijature koje na lijep način pokazuju sve važnije građevine u Turskoj. Susret je prošao super i volio bih to ponoviti :)"

Petra: ". Po samom dolasku iznenadila sam se zbog toga što nisam mislila da će me moja domaćica Gul  tako lijepo dočekati.  U mom zamjenskom domu atmosfera je bila dobra, sporazumijevali smo se rukama i nogama, što je nekad bilo vrlo simpatično.Drago mi je što smo posjetili mnoga povijesna mjesta jer sam naučila mnogo toga o njihovoj kulturi. Posebno me se dojmio 'Miniaturk'. Također mi se svidjelo to što sam naučila i neke turske riječi. Upoznala sam mnoge prijatelje i ostala u kontaktu sa njima preko facebook-a. Ekipa je stvarno super te bi voljela da ponovimo susret. Vratili smo se iz Istabula bogatiji za jedno životno iskustvo. :D"

Kako nam je bilo pogledajte u galeriji.

Na sljedećem susretu u Teramu u Italiji predstavit ćemo naše lokalne uzore.

Do tada „Güle güle ve iyi şanslar!“ („Doviđenja i sretno!“).

Možete pogledati i reakcije u novinama u našoj rubrici Press Clipping.

Daniela Usmiani, koordinatorica projekta