Dan zdravlja

Autor: Krasnodor Mikša, 7. 4. 2013.

Učenici medicinskog učilišta obilježit će Dan zdravlja 11. travnja 2013. u Krapini na Sajmu zdravlja.

Svjetski dan zdravlja (World Health Day) slavi se 7. travnja svake godine pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Prva Svjetska zdravstvena skupština koju je organizirala Svjetska zdravstvena organizacija održana je 1948. godine. Odlukom skupštine 7. travanj određen je za Svjetski dan zdravlja i počinje se slaviti od 1950. godine.

Ovaj dan se obilježava kako bi se izgradila svijest o određenoj temi koja je vezana za zdravlje, čime bi se skrenula pažnja na prioritetne oblasti koje su briga Svjetske zdravstvene organizacije. Aktivnosti vezane za tu određenu temu, kao i sredstva potrebna za njih, ne smiju se odnositi samo na taj dan, već bi se o njima trebalo voditi računa tijekom cijele godine.

Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana zdravlja je borba protiv hipertenzije i povećanog unosa soli, a koja zahtijeva posebnu pažnju u odabiru životnog stila.

U Hrvatskoj jako puno osoba boluje od povišenog krvnog tlaka, a da ni ne zna.

Povišeni krvni tlak ne daje simptome, ne daje znakove, on je u biti "tihi ubojica". Kod povišenog krvnog tlaka stalno stradavaju krvne žile mozga ili srca i onda se, na žalost, nerijetko dogodi moždani udar ili infarkt.

Prosječan unos kuhinjske soli u većini zemalja svijeta kreće se od 9 do 12 grama što je čak pet do šest puta više od fizioloških potreba.

Povišeni krvni tlak može se prevenirati s tjelesnom aktivnošću i sa snižavanjem količine soli u hrani.

Preporuka unosa kuhinjske soli su pet grama dnevno za opću populaciju uključujući djecu i trudnice, ali s oprezom kod bolesnika sa srčanim zatajenjem i dijabetičara ovisnih o inzulinu.

Svaki dan 30 minuta hoda, što je moguće manje soliti hranu i piti barem osam čaša vode dnevno.

Manje solite hranu, pijte dovoljno vode, odbacite alkohol, cigarete i i brzu hranu, jedite više povrća, voća, hodajte, vježbajte, maknite se od računala i igrica boravite u prirodi.

Dipl.med. techn.  Štefica Sukreški

Voditeljica medicinskog učilišta