Natječaji Krapinsko-zagorske županije

Autor: Krasnodor Mikša, 15. 4. 2013.

Krapinsko-zagorska županija raspisuje Natječaj „Energija u meni“ namijenjen učenicima srednjih škola na području Krapinsko-zagorske županije. Cilj je potaknuti mlade na razmišljanje o što većoj energetskoj učinkovitosti u svojoj okolini, odnosno korištenju obnovljivih izvora energije i razvijanju novih rješenja korištenja energije kako bi se ona uštedjela i doživjela na drugačiji način. Ujedno, Krapinsko-zagorska županija i ove godine obilježava Dan Europe, 9. svibnja, prigodom kojeg je raspisala i nagradni likovni natječaj „Moja Europa“ za učenike srednjih škola s područja Krapinsko-zagorske županije.

Pravo sudjelovanja imaju isključivo učenici srednjih škola s područja Krapinsko-zagorske županije.

Dvije su kategorije Natječaja.

Učenici koji se prijavljuju u prvoj kategoriji Natječaja, trebaju dostaviti izvedbeno rješenje svoje ideje na koji način iskoristiti, a pritom uštedjeti energiju. U obzir dolazi razrađena ideja o novim tehničkim rješenjima korištenja energije u svojoj okolini (u kućanstvu ili školi, poslovnom prostoru, javnim prostorima i sl.). Izvedbeno rješenje potrebno je dostaviti u obliku razrađenog elaborata na priloženom obrascu (Obrazac 1) u tri primjerka zajedno s troškovnikom investicije (ukoliko ga je moguće izraditi).

Učenici koji se prijavljuju u drugoj kategoriji Natječaja, trebaju dostaviti gotov tehnički izveden rad (u obzir dolazi prototip proizvoda ili umanjena verzija proizvoda, računalna aplikacija i sl.) koji omogućava korištenje energije u okolini na štedljiv način, a koji predstavlja novo neuobičajeno svrhovito tehničko rješenje. Rad je potrebno dostaviti u cijelosti zajedno s kratkim opisom na priloženom obrascu u tri primjerka (Obrazac 2).

Radove u obje kategorije može prijaviti učenik pojedinac zajedno s mentorom ili skupina učenika do maksimalno tri učenika s mentorom. Radovi mogu nastati i kroz multidisciplinarni rad učenika različitih zanimanja.

Rok za prijavu i predaju radova je 31. svibnja 2013. godine, na adresu Krapinsko-zagorska županija, Kabinet župana, Odsjek za promociju i odnose s javnošću, Magistratska 1, 49000 Krapina. O najboljem radu u svakoj kategoriji odlučit će Stručno povjerenstvo, a o svojoj odluci obavijestit će sve natjecatelje.

Nagrada za autore najboljih radova i njihove mentore je jednodnevni izlet u Beč uz organizirane posjete i ručak, koji će se realizirati tijekom lipnja.

Nikola Tesla rekao je da je on otkrivač stvari koji postoje oko nas, neka se svi prijavitelji, mladi inovatori, zainteresirani za nove tehnologije, a naročito zaštitu okoliša i štednju energije u svakom obliku, vode tom mišlju.

Sve dodatne informacije možete dobiti na:

Krapinsko-zagorska županija

Magistratska 1, Krapina

Ivana Vidović, mag.pol. (049/329-007, ivana.vidovic@kzz.hr )

Što se tiče natječaja ''Moja Europa'', učenici su pozvani da pokušaju u svom likovnom radu pokazati svoju percepciju Europe i što ona za njih predstavlja. Mašta nema granica – neka učenici pokažu svoje viđenje Europe kroz simbole Europske unije, kroz svoj doživljaj europske arhitekture, povijesti, ljudi, događaja, kroz svoju prizmu europskih krajolika, glazbe ili nečeg drugog. Stručno povjerenstvo odlučit će o najboljem radu te nagraditi učenicu / učenika i mentora putovanjem u Beč tijekom lipnja ove godine, a prigodni prijem održat će se u Kabinetu župana 9. svibnja. Pozivi, uključujući propozicije i prijavnice, upućeni su svim srednjim školama, a možete ih naći na poveznici.