Bauma 2013.

Autor: Krasnodor Mikša, 23. 4. 2013.

Učenici sva tri razreda rukovatelja samohodnih građevinskim strojevima i mehaničara građevinskih i rudarskih strojeva posjetili su 30. međunarodni stručni sajam građevinskih strojeva, strojeva za građevinske materijale, strojeva i opreme za rudarstvo te građevinskih vozila u Münchenu.

Stručna ekskurzija u München trajala je od 19. do 21. travnja u sklopu koje su učenici u pratnji profesora Zlatka Papića, Hrvoja Špiljaka i Romana Balena osim sajma posjetili i znamenitosti Münchena i Salzburga.

BAUMA je jedan od najvećih i najimpresivnijih svjetskih sajmova koji okuplja najveće i najbolje svjetske kompanije s područja industrije građevinskih strojeva i opreme. Največi sajam ove tematike na svijetu održava se svake tri godine, a prvi put je organiziran prije 50 godina. Posjetitelji su se upoznali s novim tehnologijama u građevinskoj opremi i strojevima, moglo se vidjeti i građevinska vozila, građevinski strojevi, uređaji za podizanje i transporteri, građevinski kranovi i dizalice, građevinska oprema, alati i posebni sustavi, rukovanje i obrada betona na gradilištima, oplate i skele, građevinske instalacije, rudarstvo (vađenje i obrada sirova), strojevi za vađenje sirovina u rudarstvu, rukovanje sirovinama, mineralna obrada, proizvodnja cementa, vapna i gipsa, strojevi i sustavi za proizvodnju betona, strojevi i postrojenja za proizvodnju asfalta, strojevi za proizvodnju suhog morta i estriha, strojevi za proizvodnju vapna i građevnih proizvoda koristeći ostatke biljaka, sustavi za prozvodnju gipsa i gipsanih ploča, rukovanje građevinskim materijalom i pakiranje u postrojenju, dobavljači komponenata, pribor i odjeća, komunikacija i navigacija, sigurnost...

Münchenu su posjetili tržnicu, gradsku vijećnicu i Allianz arenu.

Nakon sajma učenici i nastavnici posjetili su i Salzburg i njegove znamenitosti: dvorce Mirabell i Festung Hohensalzburg, salcburšku katedralu, rodnu kuću W. A. Mozarta, kao i obližnji rudnik soli Hallein.

Zahvaljujemo na slikama prof. Špiljaku.

Galerija.