Sufinanciranje prijevozne karte

Autor: Krasnodor Mikša, 4. 9. 2013.

Informacije o sufinanciranju međumjesnog prijevoza za učenike srednjih škola.

Država sufinancira troškove međumjesnoga javnog prijevoza (vlak i autobus) u iznosu od 75 posto mjesečne karte za učenike koji:

-          u školskoj godini 2013./2014. redovito pohađaju srednju školu

-          kupuju mjesečnu učeničku kartu za autobus ili vlak

-          kojima udaljenost od mjesta stanovanja do škole iznosi više od pet (5) kilometara.

Prijevoz unutar mjesta stanovanja ne sufinancira se.

Sufinancirat će se mjesečna karta za jeftiniji prijevoz, odnosno vlak, ako je:

-          željeznička stanica udaljena do 2 km od mjesta stanovanja

-          vozni red prilagođen rasporedu nastave ili stručnoj praksi.

Dakle, ako je željeznička stanica udaljena više od 2 km od mjesta stanovanja ili vlakovi voze tako da se ne može na vrijeme stizati na nastavu, sufinancira se skuplji prijevoz, odnosno autobus.

Učenici koji na području Krapinsko-zagorske županije žive dalje od 5 km do škole, a putuju autobusom i vlakom dodatno će se sufinancirati prijevoz i to na sljedeći način:

-          ako putujete vlakom, subvencija Županije iznosi 12,5% od mjesečne cijene karte

-          ako putujete autobusom županija subvencionira prijevoz po tzv. zonama:

I. zona do 10 km, sa 63 kn; II. zona od 10,1 do 20 km, s 87 kn; III. zona od 20,1 do 30 km, sa 108 kn;

IV. zona od 30,1 do 40 km, sa 123 kn; V. zona od 40,1 do 50 km, sa 144 kn; VI. zona od 50,1 i više

km; sa 168 kn.

Dio cijene mjesečne karte koju ne pokriva država i županija doplatiti će roditelji/skrbnici.

I kod doplate će županija pomagati učenicima iz obitelji s 2 ili više srednjoškolaca:

a) ako u obitelji žive 2 srednjoškolca, za jednog od njih se sufinancira doplata s 50 posto

b) ako u obitelji žive 3 ili više srednjoškolca, za trećeg i tako redom sufinancira se doplata sa 100 posto.

Obrazac za ove učenike možete dobiti od razrednika.

Županija će učenicima koji u mjestu stanovanja nemaju javni prijevoz pa ne mogu putovati autobusom ili vlakom (već npr. taksijem) subvencionirati mjesečne izdatke za prijevoz na sljedeći način:

I. zona: 5-10 kilometara, subvencija je 300 kn; II. zona: 10,1 - 20 kilometara, subvencija je 450 kn; III. zona: 20,1 i više kilometara, subvencija je 550 kn

POTVRDE ZA PRIJEVOZ

Učenici koji su u školskoj godini 2013./2014. upisali prvi razred pravo na sufinanciranje međumjesnoga javnog prijevoza ostvaruju na temelju POTVRDE koju im u mjesecu rujnu ovjerava i izdaje škola.

Učenicima drugih, trećih i četvrtih razreda nije potrebno izdavati POTVRDE, osim u slučaju da je došlo do promjene mjesta stanovanja.

Prijevoznik je preuzimanjem potvrde obvezan naplatiti umanjenu cijenu mjesečne karte.

Naknadno donošenje Potvrde za mjesece unatrag ne prihvaća se te učenici za te mjesece ne mogu ostvariti povrat plaćene karte.

Iznimno, tijekom mjeseca rujna svi učenici koji su platili puni iznos mjesečne karte, a ostvarili su pravo na sufinanciranje mogu zatražiti povrat kod prijevoznika.

Ujedno provjerite u svojim općinama i gradovima sufinancira li jedinica lokalne samouprave dio vaše mjesečne karte.