Bedekovčanska košarica u Loboru

Autor: Krasnodor Mikša, 17. 10. 2013.

Jesen je najljepše doba  - daruje nam boje, mirise i plodove. Sve te boje, mirise i plodove mi smo skupili u našu košaricu - košaricu mirisnog i slasnog voća, povrća, ukrasa i slastica. Tako su nekad naše bake pripremale košare za plac za Zagreb ili košare za težake koji su radili na poljima.

U organizaciji učenika trećih razreda naša se škola predstavila na županijskoj smotri Dana kruha u Loboru s jesenskim plodovima, krušnim proizvodima te raznim poslasticama pod nazivom „Bedekovčanska košarica“. Ovim putem željeli smo široj publici predstaviti već pomalo zaboravljene načine nekadašnjeg transporta jesenskih proizvoda i plodova u različitim košarama. Nekada je svaka košara imala poseban oblik i namjenu ovisno o svrsi upotrebe.

Na našem štandu bila je košara za plac a u njoj sir, puter, vrhnje, jajca i krumpir, jabuke, kruške, dinje. U košari za užinu težacima bilo je puno klipića i kraj nje demižon s vodom za okrepu. Pripremili smo i košaru za priglede punu delicija, gibanica, pogača i slatki kruh. Nekad, a ponekad i danas u dućan se ide s košarom, naša je bila popunjena: kruh, brašno, kvas. Nismo zaboravili ni košaru za blagoslov hrane.

Na županijskoj smotri predstavili su nas učenici Melita Plenar, Melita Valjak, Antonio Glas, Suzana Slivar, Erika Cvetko, Melanija Sente, Anita Kobeščak, Danijel Staniša i Amadea Mokos, pod stručnim vodstvom profesorice Štefice Sukreški.

Sa županijske smotre vratili smo se puni lijepih dojmova te novostečenog znanja o dragim starim običajima koji su bili prikazani na smotri.

Galerija.

Amadea Mokos, 3. Ma