Posjet školi „Liceo Classico Statale Giovanni Melli“ na Siciliji (Galerija+Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 8. 11. 2013.

Učenici i nastavnici vratili su se iz Palerma na Siciliji gdje su boravili u sklopu Comeniusovog programa „Travelling in Europe through Legends“.

U nastavku dvogodišnjeg projekta „Travelling in Europe through Legends“ Comenius multilateralna školska partnerstva u sklopu Programa za cjeloživotno učenje pet je učenika (Dario Grabušić, Antonio Novosel i Ivan Požgaj iz 4. Ga, Blaž Tuđa iz 3. Ga i Lucija Jagarčec iz 2. Ga) u pratnji ravnatelja Zlatka Radmana, nastavnika škole Nade Čajko i Damira Bešenića i koordinatorice projekta Sanje Markuš posjetilo vršnjake iz grada Palerma na Siciliji.

Upoznali su milijunski grad burne povijesti s vidljivim utjecajima i neobičnom mješavinom bizantske, arapske i normanske kulture. Posjetili su crkvu Monreale i Normansku palaču s Palatinskom kapelom sa zlatnim bizantskim mozaicima, crkve San Cataldo i Sv. Ivan Pustinjak orijentalnog izgleda, barokne trgove u centru grada, tradicionalno kazalište lutaka...

Dan proveden u školi, na satovima prirodnih znanosti, umjetnosti, filozofije, sudjelovanjem u Europskoj tržnici, prodaji autohtonih proizvoda svake zemlje u golemom centralnom prostoru škole, uživanju u tradicionalnim jelima koja su pripremili roditelji... svima se najviše svidio. U školskoj multimedijskoj dvorani učenici iz Norveške, Rumunjske i Hrvatske predstavili su odabrane legende svoje domovine.

Sljedeći su dan učenici iz Grčke i Italije u antičkom kazalištu impresivnog geografskog položaja u grčkoj Segesti predstavili dramatizirane mitove o Prometeju, Scili i Pandorinoj kutiji. Pješčane plaže u okolici grada okružuju visoke planine i park prirode Capo Gallo. Na zajedničkom izletu svih gostiju i razreda škole domaćina posjećen je i srednjevjekovni gradić Erice kojeg su visoko nad morem osnovali Feničani.

U pet dana intenzivnog druženja osvojila nas je nevjerojatna gostoljubivost domaćina i druželjubivost svih sudionika sastanka. Preko predstavljenih legendi, druženjem i razmjenom iskustava upoznali smo način života i dio tradicije i povijesti europskih zemalja.

Galerija.

Prethodna putovanja/partnerstva u sklopu projekta možete pogleati na poveznici.

Isječke iz medija vezane uz projekt možete pogledati u rubrici Press Clipping.