Svjetski dan šećerne bolesti

Autor: Krasnodor Mikša, 23. 11. 2013.

Svjetski dan dijabetesa 2013. obilježava se petu godinu zaredom uz petogodišnju poruku odabranu od Međunarodne Dijabetičke Federacije kao "Dijabetes - edukacija i prevencija" za 2009 - 2013. Odabrani slogan za ovu godinu je: Dijabetes - Zaštitimo našu budućnost.

Hrvatski savez dijabetičkih udruga provodi i kampanju u sredstvima javnog prijevoza, ambulantama i bolnicama diljem Republike Hrvatske kako bi javnost upozorio na sve brže rastući problem šećerne bolesti.

Učenici naše škole  pridružili su se akciji u Mariji Bistrici gdje je na malo drugačiji način obilježen Dan šećerne bolesti. Zanimljiv edukativno-zdravstveno-zabavni program organizirali su Dom zdravlja KZŽ- patronažna djelatnost Marija Bistrica, Specijalistička ordinacija obiteljske medicine dr. Anite Sabolek i Ljekarne Švaljek Svjetski dan dijabetesa pod motom „Zaigrajmo se s dijabetesom „.

Kratki poučni skeč o šećernoj bolesti,  osmislila je patronažna sestra Biserka Sviben naša bivša učenica a izveli su ga učenici 4. a razreda OŠ Marija Bistrica. Naši fizioterapeuti Simona, Vedran, Lucija, Filip i Barbara osmislili su vježbe uz muziku i zajedno s 200 posjetitelja vježbali te na taj način poručili da je vježbanje sastavni dio prevencije i liječenja dijabetesa.

...

Plavi krug znak je jedinstva globalne dijabetičke zajednice kao odgovora na pandemiju šećerne bolesti.

Naš izbor nije ne činiti ništa.

U svijetu danas živi više od 250 milijuna osoba sa šećernom bolešću.