Projekt Šafran

Autor: Krasnodor Mikša, 29. 11. 2013.

I ove su se godine učenici naše škole uključili u projekt Šafran (The Crocus Project) - aktivnost u koju se uključuju svake godine škole iz cijeloga svijeta, upoznajući mlade ljude s temom Holokausta i podižući svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.

I sljedećeg će se proljeća zažutjeti šafrani ispred naše škole. Prolaznici će im se diviti i razveselit će ih njihova vedra boja. Već sama ta činjenica bila bi dovoljna da i ove godine posadimo nekoliko novih cvjetova.

Projekt Šafran krenuo je iz Irske i proširio se po gotovo cijeloj Europi. Ideja je bila da se posadi milijun i pol lukovica žutih šafrana kao znak sjećanja na djecu ubijenu u Holokaustu.

Cvijet šafrana svojim oblikom podsjeća na Davidovu ili židovsku zvijezdu, stoga je izabran da nosi ovaj projekt i da nas podsjeća na prekinute male živote, ali i  na neprocjenjivost samoga života. Da nas podsjeti kako je sreća u malim stvarima i da su ljudi koji nas okružuju vrijedni.

Od ove godine u našoj školi djeluje grupa o holokaustu.

Kako bismo obilježili ovaj dan napravili smo i dva simbolična plakata.

O njima svatko može dati svoj sud i tumačiti ih na svoj način. Naša ideja vodilja bila je da svi mi kroz ono što činimo i govorimo ostavljamo neki trag iza sebe, bio pozitivan ili negativan.

U vrijeme u kojem se događao holokaust neki su ljudi iza sebe ostavljali trag smrti i uništenja. Neki su obilježeni kao žrtve, a neki kao pravednici. To je ono što smo željeli sugerirati otiscima ruku u raznim bojama. Svaka boja ima svoje značenje.

Otisak ljudske ruke može biti dobro ili zlo.

Mi se priklanjamo dobru.