preskoči na sadržaj

Srednja škola Bedekovčina

 > ŠKOLA
Vijesti

Svjetski Dan borbe protiv AIDS-a

Autor: Krasnodor Mikša, 2. 12. 2013.

 

Svjetski dan borbe protiv AIDS-a tradicionalno se obilježava svake godine na 1. prosinca a njegova je glavna svrha suzbijanje diskriminacije i stigmatizacije oboljelih te upozoravanje javnosti na rizike i opasnosti od HIV/AIDS-a.

Međunarodni dan borbe protiv AIDS-a uveden je 1988. godine na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) a ove godine obilježava se na temu "Getting to Zero" ("Doći do nule").

Svjetska kampanja pod tim nazivom, što znači nula novih infekcija, nula diskriminacije i nula smrtnih slučajeva povezanih s AIDS-om, počela je 2011. godine.

Dosad je HIV/AIDS odnio više od 36 milijuna života. Virus je otkriven 1985. godine. Pomisao na zarazu HIV-om zastrašujuća je iz nekoliko razloga: bolest je trenutačno neizlječiva, brzo se širi i nema cjepiva protiv nje.

Prema podacima WHO-a za 2012. godinu, koje prenose svjetski mediji, 35,3 milijuna ljudi zaraženo je HIV-om, od kojih je 3,3 milijuna djece. Godine 2012. zabilježeno je 2,3 milijuna novih slučajeva zaraze, a 1,6 milijuna umrlo je od AIDS-a.

Virus humane imunodeficijencije (HIV) ime je virusa koji uzrokuje sindrom stečene imunodeficijencije (AIDS). AIDS je uznapredovali stadij infekcije HIV-om koji napada obrambeni sustav organizma s posljedičnim razvojem specifičnih zaraznih i malignih bolesti. Bolest je zarazna i zasad neizlječiva.

Od trenutka zaraze HIV-om do nastupa AIDS-a prođe u prosjeku oko 10 godina. Kod osoba koje uzimaju antiretrovirusnu terapiju životni vijek znatno se produljuje. HIV se prenosi sa zaražene majke na dijete, preko krvi ili krvnih pripravaka te nezaštićenim spolnim odnosom.

Svjetski dan borbe protiv AIDS-a obilježava se 1. prosinca različitim aktivnostima s ciljem podizanja svijesti javnosti o HIV/AIDS-u, pokazivanja solidarnosti prema oboljelima, utjecanja na smanjivanje stigme i diskriminacije te skretanja pozornosti na opasnosti koje donosi rizično ponašanje.

Simbol borbe protiv AIDS-a je crvena vrpca (Red Ribbon), koju je kreirao američki pjevač i glumac Paul Jabara (1948.-1992.) zajedno s Visual AIDS grupom iz New Yorka 1991. godine kao odgovor na stigmu, diskriminaciju zaraženih osoba, ali i brzo širenje bolesti. Jabara je samo godinu dana poslije  umro od bolesti protiv koje se borio.

Poznato je da osobe zaražene HIV-om diskriminaciju i stigmu doživljavaju teže od same fizičke komponente bolesti. Nošenje crvene vrpce znak je solidarnosti i tolerancije prema ljudima pozitivnima na HIV.

Ipak dobre su vijesti da je broj smrtnih slučajeva povezanih s AIDS-om pao za 30 posto od 2005. Tako je 2005. bilo 2,3 milijuna umrlih, dok je 2012. umrlo 1,6 milijuna ljudi.

Najveća sigurnost od zaraze HIV-om postiže se seksualno odgovornim ponašanjem - uzajamno vjernim spolnim odnosom partnera, a svaki drugi spolni odnos, pogotovo bez prezervativa, je rizičan. Prije stupanja u seksualne odnose treba dobro promisliti o izboru partnera i izbjegavati spolne odnose s promiskuitetnim osobama. Zbog toga valja dobro upoznati osobu s kojom stupate u spolne odnose i koristit prezervativ na početku odnosa.

Štefica Sukreški




CMS za škole logo
Srednja škola Bedekovčina / Gajeva 1, HR-49221 Bedekovčina / ss-bedekovcina.skole.hr / ured@ss-bedekovcina.skole.hr
preskoči na navigaciju