Stručna ekskurzija u Sloveniji

Autor: Krasnodor Mikša, 19. 12. 2013.

Učenici 4. P razreda odradili su 5. i 6. prosinca stručnu ekskurziju u Sloveniji (Celje – Maribor – Mele  Gornja Radgona - Dobrovnik).

Prvi dan smo posjetili Šolu za hortikulturo in vizualne umetnosti u Celju. Škola se sastoji od dva dijela: više strukovne i srednje škole. Svu praksu učenici obavljaju na 3,5 hektara zemlje oko škole. Napravljen je i poligon za slijepe osobe.

Potom smo posjetili Kmetiljsko gozdarski zavod koji se bavi proizvodnjom i introdukcijom voćarskih vrsta, točnije jabuka i trešanja. Voćnjak je moderan, a u sklopu voćnjaka nalazi se najsuvremenija meteorološka stanica.

Nakon Kmetiljsko gozdarskog zavoda uputili smo se u razgledavanja Maribora. Najzanimljivije od svega bio nam je posjet Muzeju vinske trte u sklopu kojeg raste i najstarija loza na svijetu koja je ušla u Guinnessovu knjigu rekorda. Loza je stara preko 300 godina i svake godine daje oko 20 litara vina.

Drugi dan započeo je posjetom vrtnom centru u Meleu. Vidjeli smo različite vrste cvijeća. Najljepše od svega bio je posjet Radgonskim goricama gdej smo se poznali s tehnologijom proizvodnje pjenušca. Nakon svega slijedila je vožnja vlakićem kroz vinograd. Za kraj posjetili smo tropski vrt koji se nalazi u sklopu Ocean Orchidsa u Dobrovniku. Svake godine proizvedu do 2 milijuna različitih vrsta orhideja. U tropskom vrtu nalaze se tropske i subtropske biljke kao npr. kakao, papar, kava, avokado, papaja, banane...

Stručna ekskurzija bila je jako zanimljiva i poučna, pa Krapinsko-zagorskoj županiji zahvaljujemo na financiranju.

Galerija.

Jelena Kožuh, Katarina Spevec, Vedran Jakuš