preskoči na sadržaj

Srednja škola Bedekovčina

Državna matura

Odgovore na sva pitanja koje biste mogli imati, a vezana su uz Državnu maturu, vjerojatno ćete pronaći na

http://dokumenti.ncvvo.hr/Drzavna_matura/2012-01-11/FAQ.pdf

Ispitne kataloge za pojedine predmete možete pronaći na

https://www.ncvvo.hr/ispitni-katalozi-za-drzavnu-maturu-2019-2020/

Sve dosadašnje ispite i njihova rješenja možete pogledati na

http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/svi_ispiti

Na Internetu postoje brojne stranice na kojima možete pronaći zadatke za vježbanje i pripremu za ispite. Izdvajamo

http://mojamatura.net/.


Vijesti

PITANJA I ODGOVORI

Autor: Daniela Usmiani, 9. 1. 2011.

Kako bismo pojasnili Pravilnik i odgovorili na pitanja koja učenici i roditelji načešće postavljaju objavljujemo popis najčešćih pitanja kao i odgovore na njih.

 

Što je cilj državne mature?

Cilj je državne mature provjera i vrjednovanje postignutih znanja i sposobnosti učenika, stečenih obrazovanjem prema propisanim općeobrazovnim nastavnim planovima i programima.

Kako izgledaju ispiti državne mature?

Ispiti državne mature standardizirani su ispiti koji se provode u cijeloj državi u isto vrijeme pod jednakim uvjetima i kriterijima za sve učenike, odnosno pristupnike. .

Tko je zadužen za ispite državne mature u našoj školi?

Ispite državne mature u našoj školi provodi Ispitno povjerenstvo, u kojem se nalaze i ispitni koordinator i ravnatelj škole.

Koji su obavezni ispiti državne mature?

Obvezni se dio državne mature sastoji od ispita iz sljedećih predmeta:

  • hrvatskoga jezika,
  • matematike i
  • stranoga jezika.

Mogu li polagati neki drugi strani jezik umjesto obaveznog u sklopu državne mature?

U obaveznome dijelu državne mature može se polagati samo strani jezik čiji je sadržaj propisan ispitnim katalogom, a iz kojega je učenik u najmanje dvije školske godine tijekom srednjega obrazovanja bio pozitivno ocijenjen.

Kako će izgledati potvrde o položenoj državnoj maturi?

Učenik gimnazije uspješno je položio državnu maturu ako je uspješno završio nastavni plan i program za gimnazije te položio sve ispite iz obveznoga dijela državne mature. O položenome obveznom dijelu državne mature učeniku gimnazije izdaje se svjedodžba o državnoj maturi, a o položenome izbornom dijelu potvrda o položenim ispitima državne mature.

Svim ostalim pristupnicima izdaje se potvrda o položenim ispitima državne mature. Potvrda se izdaje uz uvjet da su uspješno završili srednje obrazovanje.

Koliko se ispita iz izbornog dijela državne mature može polagati?

Iz izbornoga dijela državne mature pristupnik bira predmete koje će polagati, a u jednome roku može birati najviše šest izbornih predmeta.

Koji je rok za polaganje državne mature?

Sve ispite u sklopu obveznoga dijela državne mature učenici moraju prijaviti u istome ispitnom roku, a položiti ih najkasnije do kraja kalendarske godine u kojoj polažu ispite.

Koliko ispita u jednom danu može učenik polagati?

U jednome danu pristupnik može polagati najviše dva ispita državne mature.

Koje gradivo će se ispitivati na državnoj maturi?

Ispitni sadržaji te način provjere i ocjenjivanja znanja i sposobnosti na ispitima uređuju se ispitnim katalozima prema nastavnim planovima i programima iz općeobrazovnih predmeta. Ispitne kataloge donosi Centar uz prethodnu suglasnost Ministarstva nadležnoga za poslove obrazovanja. Ispitne kataloge objavljuje Centar na svojim mrežnim stranicama do početka školske godine u kojoj učenici polažu ispite, a mogu biti objavljeni i u tiskanome obliku.

Koliko traju prijave za ispite državne mature?

Termini prijava po ispitnim rokovima:

  • od 1. prosinca do 1. veljače za ljetni ispitni rok
  • od 11. do 20. srpnja za jesenski ispitni rok
  • od 16. do 30. listopada za zimski ispitni rok.

Gdje možemo pronaći kalendar ispita državne mature?

Kalendar ispita državne mature nalazi se na oglasnoj ploči na ulazu u školu, na internetskim stranicama škole i na stranicama Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja (www.ncvvo.hr).

 

Tko može polagati ispite državne mature?

Pravo pristupa polaganju državne mature, odnosno ispita državne mature imaju učenici koji su s uspjehom završili završni razred na kraju nastavne godine. Iznimno, dijelovima ispita koji se provode tijekom nastavne godine mogu pristupiti i učenici koji još pohađaju završni razred.

Mogu li se promijeniti ispiti državne mature?

Pristupnik može, iz opravdanih razloga, promijeniti prijavljene ispite najkasnije 30 dana prije početka pisanja ispita.

Kome se treba obratiti za promjenu prijavljenih ispita?

Učenik prijavljuje promjenu ispitnome koordinatoru koji uz učenika potpisuje prijavnicu, a koju ispitni koordinator u roku od pet radnih dana dostavlja Centru. Ostali pristupnici promjenu pisanim putem prijavljuju Centru.

Koji su opravdani razlozi za promjenu prijavljenih ispita?

Opravdani razlozi za naknadnu prijavu pristupnika mogu biti zdravstveni problemi, pristupnika, smrt u obitelji, prometna ili druga nesreća, obrazovanje u inozemstvu, drugi opravdani razlozi.

O opravdanosti razloga odlučuje ispitno povjerenstvo na temelju odgovarajućih dokaza, a odluku potpisuje predsjednik ispitnoga povjerenstva.

Mogu li se ispiti odjaviti?

Pristupnik može, iz opravdanih razloga, odjaviti polaganje prijavljenih ispita najkasnije deset radnih dana prije početka pisanja ispita. Ako pristupnik ne odjavi ispit u roku od 24 sata prije ispita i ne priloži dokaze o opravdanosti izostanka u rokovima, smatra se da je iskoristio ispitni rok.

Kada ćemo dobiti rezultate ispita?

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja dužan je izvijestiti pristupnike i škole o rezultatima ispita najkasnije u roku od 30 dana od dana završetka zadnjega ispita u ispitnome roku.

Koliko puta možemo polagati ispite državne mature?  

Učenici imaju pravo na polaganje prijavljenih ispita u dva ispitna roka bez obveze plaćanja troškova, u roku od dvije godine od završetka školovanja.

Učenik koji je polagao ispite u dva ispitna roka snosi troškove daljnjih polaganja ispita. Iznos troškova polaganja ispita određuje Centar.

Što ako zakasnim na ispit državne mature?

Ako pristupnik zakasni na početak ispita manje od 30 minuta, može pristupiti polaganju ispita, no vrijeme polaganja mu se ne produžuje. Iznimno, na ispitu ili dijelu ispita koji uključuje slušanje i/ili reprodukciju zvučnih zapisa, kašnjenje nije dozvoljeno.

Ako pristupnik iz opravdanih razloga zakasni na početak ispita više od 30 minuta ili zakasni na ispit ili dio ispita koji uključuje slušanje i/ili reprodukciju zvučnih zapisa, Centar mu na prijedlog ispitnoga povjerenstva dopušta polaganje cijeloga ispita u sljedećemu ispitnom roku. U tome slučaju smatrat će se da pristupnik nije iskoristio ispitni rok.

Što ako se dogodi izvanredna situacija tijekom pisanja ispita?

Ako pristupnik iz opravdanih razloga prekine ispit, ispitno povjerenstvo produljit će mu vrijeme polaganja ispita za duljinu vremena prekida, ali najviše do 50% vremena predviđenoga za trajanje ispita.

Ako to nije moguće, ispitno povjerenstvo uputit će pristupnika na polaganje ispita u sljedećemu ispitnom roku. U tome slučaju smatrat će se da pristupnik nije iskoristio ispitni rok.

Što ako završim nastavnu godinu s negativnom ocjenom?

Pristupniku koji je započeo s polaganjem ispita obveznoga dijela državne mature, a na kraju nastavne godine nije s uspjehom završio razred, poništit će se položeni ispiti ili dijelovi ispita obveznoga dijela državne mature. Pristupniku koji na kraju školske godine nije završio srednje obrazovanje poništit će se svi položeni ispiti državne mature.

Moramo li pristupiti svim ispitima državne mature?

Pristupnik je dužan pristupiti svim dijelovima ispita u istome ispitnom roku. Ukoliko ne pristupi jednome dijelu ispita, poništit će mu se dio ispita kojemu je pristupio.

Što učenici moraju napraviti na dan polaganja ispita?

Pristupnici se moraju okupiti pred ispitnom prostorijom najkasnije 30 minuta prije početka ispita i mora imati osobni dokument s fotografijom, koji prije početka ispita stavlja na rub stola.

Što možemo od osobnih stvari imati na ispitu?

Pristupnici mogu na ispitu imati samo pomagala dopuštena u predmetnome ispitnom katalogu. Pristupnik tijekom ispita ne smije koristiti niti imati u blizini radnoga mjesta mobilni telefon niti druge prijenosne elektroničke komunikacijske uređaje. Učenik može imati bočicu vode, ali sa skinutom etiketom.

Možemo li ranije izaći s ispita?

U pravilu, prvih 30 minuta nakon početka ispita i zadnjih 15 minuta prije isteka vremena određenoga za rješavanje ispita, niti jedan pristupnik ne smije napustiti ispitnu prostoriju.

Što se na ispitu na smije raditi?

Prekršaji pristupnika na ispitu jesu:

1. nepridržavanje uputa dežurnoga nastavnika,

2. upisivanje neprimjerenih znakova ili neprimjerenih sadržaja u ispitni test,

3. nepridržavanje uputa o uporabi propisanoga pribora,

4. osvrtanje, razgovaranje, odnosno sporazumijevanje,

5. ometanje tijeka ispita,

6. prepisivanje ili dopuštanje prepisivanja,

7. posjedovanje ili korištenje nedopuštenih pomagala,

8. predavanje uratka drugoga pristupnika,

9. nedozvoljeno posjedovanje ispitnih materijala,

10. zamjena identiteta pristupnika.

Koje su mjere protiv prekršaja na ispitu?

Mjere koje se izriču u slučajevima utvrđenoga prekršaja jesu:

a) opomena - kao upozorenje kod prvoga primijećenoga prekršaja od točke 1. do 6.

b) prekid dijela ispita ili ispita kod ponovljenoga prekršaja od točke 1. do 6. i prvoga primijećenoga prekršaja iz točaka 7. i 8.

c) poništavanje svih položenih ispita – u slučaju točaka 9. i 10.

Što ako smo ocijenjeni negativnom ocjenom na ispitu državne mature?

Učenik koji je na jednom ili više obveznih ispita državne mature ocijenjen ocjenom nedovoljan (1), upućuje se na polaganje nepoloženih ispita u sljedećemu ispitnom roku.

Možemo li popraviti ocjenu na nekom od ispita državne mature?

Ako učenik želi popraviti ocjenu iz položenoga ispita državne mature, može ponovno polagati ispit, u rokovima određenim kalendarom ispita iz članka 16. ovoga Pravilnika.

Ovo pravo učenik bez plaćanja troškova može ostvariti samo jedanput iz najviše dvaju predmeta.

Konačnom se ocjenom utvrđuje bolja ocjena.

Možemo li se ne slagati s dobivenom ocjenom?

Pisani prigovor učenik podnosi ispitnome povjerenstvu u školi, a ostali pristupnici Centru, najkasnije u roku od 48 sati od pisanja ispita, odnosno objave rezultata ispita.

Odluku o opravdanosti prigovora donosi Centar.

 

 




CMS za škole logo
Srednja škola Bedekovčina / Gajeva 1, HR-49221 Bedekovčina / ss-bedekovcina.skole.hr / ured@ss-bedekovcina.skole.hr
preskoči na navigaciju