> Projekti  > EU projekti  > EU teens
Vijesti/News

Mladi Europe u potrazi za novim uzorima

Autor: Krasnodor Mikša, 29. 10. 2012.

Učenici i profesori Srednje škole Bedekovčina vratili su se s prvog zajedničkog susreta u okviru multinacionalnog projekta ''EU Teens in Search of New Role Models'' (Mladi Europe u potrazi za novim uzorima), programa za cjeloživotno učenje, potprograma Comenius, pod pokroviteljstvom Agencije za mobilnost i financiranog od strane Europske Unije, koji se održavao u Coimbri, u Portugalu od 21.-26.10.2012.

Comenius multilateralni projekt "Mladi Europe u potrazi za novim uzorima" razvijen je radi ponude mladima pozitivnih alternativa u odabiru svojih idola, pogotovo u ovo vrijeme obilježeno teškoćama svih vrsta i moralnog previranja. Moramo uložiti u obrazovanje mladih naraštaja u duhu usvajanje zdravog i moralnog sustava i načela, koji se mogu ostvariti potičući ih da odaberu pozitivne uzore koji mogu imati dobar utjecaj na njihov osobni razvoj. Dakle, glavni cilj projekta je pružiti našim učenicima osnovne alate koji će ih voditi da naprave mudre odluke i razlikovati između pozitivnih i negativnih uzora.

Ciljevi projekta su identificirati i usvojiti kriterije koji dovode do odabira pozitivnih uzora kako bi učenici mogli razlikovati pozitivne i negativne uzore, omogućiti tinejdžerima pronaći ljude koji imaju pozitivne vrijednosti, pogotovo iz lokalne zajednice, razvijati kritički duh i promicati moralne i etičke vrijednosti u životu.

Tijekom dvogodišnjeg partnerstva, mladi iz osam europskih zemalja - Rumunjske, Italije, Turske, Hrvatske, Španjolske, Portugala, Mađarske, Poljske – nizom različitih aktivnosti, identificirat će i analizirati uzore koje mladi  imaju danas, a što je još važnije, oni će tražiti druge ljude koji su stvarno vrijedni. Očekuje se od mladih koji su uključeni u projekt da shvate da oni sami mogu postati modeli koje treba slijediti.

Galerija.

U Portugalu su bili učenici Elizabet Horvat, Viktorija Bezak i Dario Crnek, voditeljica projekta na razini škole prof. Daniela Usmiani, ravnatelj Zlatko Radman i prof. Krasnodor Mikša. Učenici su u Portugalu scenski predstavljali svoja dva uzora izabranih na temelju prethodno napisanih eseja od strane učenika SŠ Bedekovčina, sudjelovali u raspravama i nastavi.Profesori su se upoznali s obrazovnim sustavom u Portugalu, razmijenili svoja iskustva s kolegama drugih zemalja. Počašćeni smo i prijemom kod gradonačelnika Coimbre. Učenici su bili smješteni u obiteljima učenika domaćina, upoznavali su se s mladima iz drugih europskih zemalja, stekli nova prijateljstva i vidjeli mnoge kulturne i povijesne znamenitosti zemlje domaćina, što je  također jedan od ciljeva ovoga projekta.

Galerija.

Sljedeći dio projekta održat će se u Mađarskoj, a tijekom dvogodišnjeg trajanja projekta profesori i učenici zemalja sudionica posjetit će sljedeće školske godine i Srednju školu Bedekovčina.

p.s. U rubrici Press Clipping možete ''pročitati'' dva teksta koja su izašla u lokalnim novinama. Još čekamo prijevod s portugalskog. A tu je i članak koji je izašao u Zagorskom listu.

profesori Krasnodor Mikša i Daniela Usmiani