Vijesti/News

Putovanje Europom kroz legende

Autor: Krasnodor Mikša, 31. 10. 2012.

U sklopu Programa za cjeloživotno učenje (Lifelong Learning Programme), potprogram Comenius Multilateralna partnerstva, naša škola se uključila u EU projekt „Putovanje Europom kroz legende“.

U projektu sudjeluje šest škola: Colegiul National “Garabet Ibraileanu“ Iasi iz Rumunjske, 1 Junior High School of Pyrgos iz Grčke, Liceo Classico Statale“Giovanni Meli“ Palermo iz Italije, Boe ungdoms skole (Boe lower secondary school) Torvastad iz Norveške, Srednja skola Bedekovčina i Skjold skule iz Norveške.

Cilj projekta je upoznati učenike s europskom kulturnom baštinom te im uz pomoć povijesti, poezije, književnosti i umjetnosti folklora omogućiti da postignu kritično mišljenje i partnerski duh, da uvide značenje pojmova "različito" i "drugačije" te da u isto vrijeme postanu svjesni svog vlastitog identiteta i okvira koegzistencije s drugima; potaknuti učenike da se izraze kroz slikovne i skulpturne pristupe te dramske prikaze o temama mitova naše i drugih zemalja u suradnji s drugim grupama; omogućiti učenicima učenje stranih jezika kako bi postigli veća znanja; izraditi knjigu od sakupljenog materijala i dati je svim sudionicima; digitalizirati sadržaj projekta; aktivirati lokalnu zajednicu i lokalnu zajednicu partnerskih zemalja kroz izdavanje materijala projekta, izložbi, članaka i plakata; učiniti aktivnosti dostupnima da bi se promoviralo partnerstvo i suradnja te maknuli alijenacija, ksenofobija, socijalna marginalizacija i isključenje; da predavači i učenici zajedno prođu kroz proces učenja i razumijevanja svijeta, razmjene iskustva, upotpunjavanja jedni drugih te kreativnog načina izražavanja, ali tako da svaki učenik/ca mogu naći svoje mjesto u cijelom procesu, pričati o svojoj priči i slušati priče drugih te nadići kulturološke razlike.

Od 13. do 18. listopada 2012. godine održan je prvi susret predstavnika gore navedenih škola u Pyrgosu Grčka.

Škola, 1 Junior High School of Pyrgos, domaćin iz Pyrgosa organizirala je razna događanja u ovom periodu: sat povijesti i povijesti o Odiseju – sudjelovanje na satu u razredu škole domaćina; bizantska glazba i kazalište sjena; program folklorne učeničke skupine; odlazak s učenicima te razgled muzeja i lokaliteta na antičkoj Olimpiji; posjet tehničkoj školi u Pyrgosu – razgled prostora praktikuma; odlazak u Eko centar na jezeru Kaifa te razgled toplica i sudjelovanje na predavanju o održanju okoliša; razgled manastira Skafidia, upoznavanje s tehnikama crtanja ikona; posjet dvorcu Chlemoutsi - svaka škola se predstavila legendom iz svoje zemlje.

Naše Hrvatsko zagorje i Hrvatsku predstavili smo Legendom o Veroniki Desinićkoj.

Na radnom skupu sudionici su predstavili svoju zemlju, mjesto iz kojeg dolaze te školu.

Na sljedećem susretu u Norveškoj (20. travnja 2013. godine) sudjelovati će i učenici, koji će na odabrani način predstaviti legendu svoga kraja/zemlje.

U narednom periodu zajednički će se raditi na internetskoj stranici projekta, koju je već izradila škola iz Rumunjske, inače pokretač cijelog projekta.

Galerija.

Tekst: Nada Čajko, dipl. ing.

Slike: Sanja Markuš, dipl. arh., voditeljica projekta