Vijesti/News

Putovanje u Haugesund, Norveška

Autor: Krasnodor Mikša, 24. 4. 2013.

U rujnu 2012. godine u sklopu Programa za cjeloživotno učenje i potprograma Comenius započeo je naš dvogodišnji projekt multilateralnog školskog partnerstva „Travelling in Europe through Legends“ – „Putovanje Europom kroz legende“.

U nastavku aktivnosti projekta učenici naše škole Ana Mlinarić (1. Ga), Štefica Posarić (4. G1), Jurica Punek (4. G2) i Kristian Skender (4. G2) u pratnji ravnatelja škole, Zlatka Radmana, i četiri profesora (Sanja Markuš, Nada Čajko, Tajana Sedak Benčić i Damir Bešenić) posjetili su i družili se s učenicima iz dvije partnerske škole u okolici grada Haugesunda na zapadnoj obali Norveške.

Let iz Zadra trajao je samo dva i pol sata, ali je vremenska promjena bila drastična. Dočekalo nas je hladno, kišovito i vjetrovito vrijeme, što naše domaćine nije omelo u namjeri da nam pokažu okolicu kampa u kojem smo bili smješteni, pješačenjem do najbližeg fjorda, plaže i otočića u zaljevu. Na poslijepodnevnom sastanku učenici svih škola predstavili su dio skupljenih legendi svog kraja, dramatiziranih ili u vidu prezentacija, stihova, pjesama i plesa.

Na otoku Espevaer upoznali smo se s izgledom tradicionalnog ribarskog naselja, posjetili muzej posvećen lovu na jastoge i tradicionalnom stanovanju ribara i pomoraca iz mjesta, probali tradicionalnu riblju juhu. Obišli smo misteriozan NLO prsten na otoku pješačenjem kroz netaknutu prirodu otoka.

Uz najstariju crkvu u Norveškoj, crkvicu Sv. Olafa iz 10. stoljeća, vezana je legenda o Igli – vitkom uspravnom kamenu koji gotovo dotiče zid crkve. Posjetili smo mjesto gdje je započela povijest Norveške - vikinško naselje uz tjesnac koji vodi prema sjeveru i koji je budućoj državi dao ime (Nordwegen). U Muzeju norveške povijesti svi učenici odigrali su „Maktspillet“ – Igru moći, baziranu na pričama vezanim uz srednjovjekovne norveške vladare.

Posljednja dva dana učenici su boravili u norveškim obiteljima i upoznali se s običajima i načinom života na sjeveru Europe. Bili smo gosti škole u Skjoldu gdje je za nas bio pripremljen program tematski vezan uz norveške legende. Posjetili smo vrhunski opremljene učionice i kabinete škole koja izvana izgleda nadasve skromno i jednostavno. Sudjelovali smo na satovima iz različitih predmeta i za različit uzrast učenika. Učenici iz pet zemalja (Grčke, Italije, Norveške, Rumunjske i Hrvatske) družili su se navečer u mjesnom klubu za mlade.

Povratkom u Zadar svjedočili smo temperaturnoj razlici od 20° C!

Galerija.

Sanja Markuš, koordinatorica projekta

Dojmovi Jurice Puneka

Kad smo stigli "gore", prvo što nas je dočekalo bilo je izuzetno hladno vrijeme. Ubrzo smo se priviknuli na to tako da nije bilo problema. Ipak Norvežani imaju poslovicu: "Ne postoji loše vrijeme..postoji samo loša odjeća", u koju smo se brzo uvjerili. Država im je uređena te su zakoni i ponašanje građana dotjerani gotovo do savršenstva. U Hrvatskoj se npr. nikada nitko nije vezao u autobusu, što je kod njih nepojmljivo. Prvi šok je došao u trgovinama. Cijene su im brutalno visoke za naše prilike, ali im je i standard iznimno visok. Recimo Coca-Cola, Sprite i ostali sokovi u trgovini koštaju cca 35 kn. Najobičniji hot dog 46 kn. Čokoladu sam platio 30 kn (ona od 100g).

Njihov mentalitet je nama pomalo čudan. Sve ono što su nama "sitnice" njima su izuzetno važne stvari. Spomenuo sam već vezanje sigurnosnih pojaseva u autobusima pa spomenimo i ograničenje brzine. U 5 dana u Norveškoj nisam vidio vozača da bi vozio i najmanje iznad propisanoga ograničenja. Ljudi su jako marljivi, ništa im se ne čini teško, odnosno ne bune se kad nešto treba napraviti. Jednostavno znaju da moraju i naprave to. Tu kod nas - "tko ga šiša, nek' se samo rješava". Upravo zbog tih "sitnica" im je država tu gdje je - jedna od najbogatijih i najuređenijih u svijetu. Ljudi su jako ljubazni, brzo prihvaćaju strance, gotovo svi pričaju engleski (tečno) te se iznimno lako sporazumjeti u svim mjestima.

Sve u svemu, osobno nisam našao ni jednu zamjerku u vezi te predivne zemlje. Svakako bih se volio vratiti.

Jurica Punek