Guide the Guide! - Učenici škole u Rumunjskoj

Autor: Daniela Usmiani, 7. 6. 2022.

Od 29. svibnja do 2. lipnja 2022. godine u školi Colegiul economic „Pintea Viteazul“ Cavnic, Rumunjska, realizirana je mobilnost učenika u okviru projekta „Guide the guide“ u kojem sudjeluje i naša škola. Sudjelovali su Dominik Cvek, Ema Bat, Ana Galic, Luka Hudek, Filip Jadek i Kristijan Kveštak u pratnji nastavnica Jasne Šalamon i Tajane Sedak Benčić.

U okviru projekta učenici korištenjem suvremenih obrazovnih i tehnoloških alata osmišljavaju vođene ture muzeja i gradova koji uključuju posjetitelje na inovativan, kretivan i zabavan način. Svrha je, naravno, poboljšanje kvalitete i učinkovitosti obrazovanja, ali i osuvremenjivanje i povećanje atraktivnosti muzejskih i turističkih sadržaja.

Na početku mobilnosti upoznali smo se sa školom domaćinom, gradom Cavnicom i rumunjskim jezikom. U okviru radionica u gradu Cavnicu obrađeni su skijalište i kulturno-povijesne znamenitosti. U gradu Baia Mare turističke ture obuhvatile su povijesni, etnografski i rudarski muzej.

Ovi gradovi nalaze se u pokrajini Maramureš u kojoj se njeguje tradicija i ističe uporaba drva u svakodnevnom životu i predmetima kojima se koriste. Za to područje su karakteristične drvene crkve koje su jedinstvene u svojoj ljepoti i izvedbi, što smo mogli vidjeti i u samostanu Barsana.

U mjestu Săpânța posjetili smo „veselo groblje“, specifično po obojanim drvenim križevima na kojima je opisana pokojna osoba. To područje je u povijesti bilo poznato i po iskapanju soli. Iskopine su se s vremenom napunile vodom i danas su to slana jezera koja se koriste u ljekovite svrhe. Na kraju svih aktivnosti posjetili smo i jedno od tih jezera.

Prolazeći sve sadržaje, naučili smo puno o povijesti i načinu života u ovom kraju Rumunjske, ali i uočili sličnosti s nekadašnjim načinom života u našem kraju.

Video naših domaćina - mobilnost u Rumunjskoj

Tajana Sedak Benčić, prof.