preskoči na sadržaj

Srednja škola Bedekovčina

Građevinsko učilište
Školuje učenike za danas potrebna zanimanja u graditeljskom sektoru.
 
U trogodišnjim obrazovanju za zanimanje:
  • zidar
  • tesar
  • klesar  
  • soboslikar-ličilac
  • pismoslikar
  • instalater grijanja i klimatizacije
  • mehaničar građevinskih i rudarskih strojeva
  • rukovatelj samohodnim građevinskim strojevima
  • proizvođač keramike
  • keramičar oblagač.
 
U četverogodišnjem obrazovanju za zanimanje:
  • građevinski tehničar
  • arhitektonski tehničar. 

Učenici redovito postižu zapažene rezultate na državnim natjecanjima, kako iz četverogodišnjih tako i trogodišnjih zanimanja.


Vijesti

Praktikum u Krapini (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 11. 5. 2016.

 

 

Jedan od posljednjih obilazaka značajnih građevina s učenicima 4. Ga i 4. Gb - maturantima Graditeljskog učilišta i profesorima Markuš, Bešenić i Aleksić, odvio se 3. svibnja 2016. u Krapiiu. Odabrali smo dva objekta: Stari grad Krapina i crkvu Majke Božje Jeruzalemske na Trškom Vrhu.

Čitav obilazak ostvaren je zahvaljujući pomoći gdje Sande Zenko, dipl. ing. arh., koja radi u Ministarstvu kulture, Upravi za zaštitu kulturne baštine, u Konzervatorskom odjelu u Krapini. Kolegica Zenko i suradnici detaljnije su objasnili učenicima djelokrug rada arheologa, konzervatora i restauratora na predmetnim objektima.

Stari Grad Krapina – Palas vizualno je dominantna građevina srednjovjekovne utvrde na brežuljku iznad Krapine. To je jednostavan objekt koji se nalazi nad liticom i u sklopu bedema starog kastruma. Unutar čitave utvrde obavljaju se arheološka istraživanja. Mnoštvo nalaza potvrđuje važnost ovog mjesta tijekom povijesti.

   

Danas je Palas obnovljen u sljedećim elementima: obnovljena su pročelja, uređen je pokrov i odvodnja oborinskih voda, te su izvedeni radovi statičke sanacije. Naručitelj radova je Pučko otvoreno učilište u Krapini.

Arhitektica S. Zenko opisala nam je osobitosti svakog od ovih konzervatorskih radova. Najzanimljivije je bilo uočiti problem koji su konstrukteri imali pri izradi skele na glavnom pročelju i kako su ga riješili.

Crkva Majke Božje Jeruzalemske na Trškom Vrhu primjer je barokne arhitekture, datira iz sredine 18. stoljeća. Ima veoma zanimljivu povijest: sagrađena je kako bi u nju bio smješten čudotvorni Marijin kip donešen iz Jeruzalema. Oko crkve sagrađen je cinktor. Unutrašnjost crkve je opremljena bogato ukrašenim drvenim oltarima. U crkvi se nalazi pjevalište s orguljama koje je gradio Antun Römer iz Graza. Zidove i svodove oslikao je 1777. slikar Anton Jožef Lerhinger. Teško je opisati utisak koji ostavlja ovaj objekt na vjernika ili posjetitelja.

U samoj crkvi poslušali smo objašnjenja naših domaćina o restauraciji drvenih oltara, kao i opis konzervatorskih radova na sanaciji same crkve.

Zahvaljujemo kolegici Zenko i suradnicima na njihovom vremenu, strpljenju i trudu u prezentiranju svog rada i veselimo se ponovnom susretu.

Galerija.

Tekst i slike: Anamarija Aleksić Matijević, dipl. ing. arh.

Slike: Antonio Hren




CMS za škole logo
Srednja škola Bedekovčina / Gajeva 1, HR-49221 Bedekovčina / ss-bedekovcina.skole.hr / ured@ss-bedekovcina.skole.hr
preskoči na navigaciju