Dabar 2019.

Autor: Krasnodor Mikša, 15. 11. 2019.

U ponedjeljak, 11. studenog 2019., u školi je provedeno natjecanje Dabar.

Sudjelovalo je 35 učenika iz 1.G, 2.G, 3.G, 4.G, 1.Ma, 1. Mb, 2. Ma i 2.Mb razreda. Školu je za natjecanje prijavila prof. Daniela Usmiani, a samo natjecanje organizirale i provele su profesorice Sanja Videk, Lidija Glück i Jasenka Mutak.

Dabar je međunarodno natjecanje koje promiče informatiku i računalno razmišljanje među učenicima osnovnih i srednjih škola, njihovim učiteljima i u široj javnosti. Zadaci su osmišljeni tako da potiču logičko razmišljanje, primjenu temeljnih informatičkih koncepata te razvoj različitih strategija rješavanja.

Ciljevi natjecanja su:

• širenje i popularizacija računalstva i informatike

• razvoj računalnog razmišljanja kod učenika

• usporedba znanja iz područja računalnih znanosti i informacijskih tehnologija između učenika u Hrvatskoj i svijetu.

Organizator natjecanja za Hrvatsku su udruga "Suradnici u učenju", Hrvatski savez informatičara i Visoko učilište Algebra uz podršku CARNET-a.

Natjecanje se odvija na jednoj razini, u online okruženju, a učenici svih razreda srednje škole natječu se u kategoriji GigaDabar.