Aktivnosti

Osposobljavanje za poslove vinogradara - vinara i ostala poljoprivredna zanimanja

Autor: Krasnodor Mikša, 14. 2. 2013.

U nastavku donosimo obavijest o osposobljavanju za poslove vnigradara - vinara, kao i za voćara, proizvođača povrća u zaštićenom i otvorenom prostoru, stočara, pčelara i cvjećara-aranžera. U Srednjoj školi Bedekovčina školujemo u redovitom obrazovanju zanimanja u poljoprivrednom sektoru: poljoprivredni tehničar, cvjećar i vrtlar.

Želimo Vas upoznati da u SŠ Bedekovčini školujemo u redovitom obrazovanju zanimanja u poljoprivrednom sektoru sljedeća zanimanja:

Ø  Poljoprivredni tehničar   - trajanje 4 godine

Ø  Cvjećar                           - trajanje 3 godine

Ø  Vrtlar                              - trajanje 3 godine

U sklopu obrazovanja odraslih imamo verificirane programe od Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa za programe osposobljavanja za osnovne poslove:

Ø  vinogradar/ka – vinar/ka

Ø  voćar/ka

Ø  proizvođač/ica povrća u zaštićenom i otvorenom  prostoru

Ø  stočar/ka-proizvođač/ica mlijeka

Ø  pčelar/ka

Ø  cvjećar/ka-aranžer/ka

Zadnjih smo godina uspješno osposobili veliki broj polaznika u Krapinsko-zagorskoj županiji, ali i izvan nje. Imamo vlastite predavače-inženjere agronomije, a predavanja vrše i sveučilišni profesori sa zagrebačkog sveučilišta. Često surađujemo s općinama i udrugama koje u svojim mogućnostima daju i određene subvencije polaznicima.

Možemo se pohvaliti s novim pedološkim laboratorijem u kojem je moguće izvršiti analizu tla i dobiti kompletan elaborat. Polaznici osposobljavanja dio vježbi provode i tamo uzimajući uzorke tla. U sklopu škole imamo i suvremeni plastenik za hidroponski uzgoj povrća, vlastiti voćnjak i vinograd.

Slobodni smo Vam stoga ponuditi mogućnost obrazovanja Vaših članova, ali i drugih zainteresiranih ljudi u okolici. Ulaskom u EU sve više će se tražiti pismena uvjerenja za proizvodnju i prodaju poljoprivrednih proizvoda zbog sve veće konkurentnosti na tržištu.

Kako Vas najviše zanima osposobljavanje za poslove vinogradara – vinara, obavještavamo Vas da ćemo u ožujku početi s upisom i osposobljavanjem. Cijena je 3.000,00 kn, a uključuje troškove predavanja i vježbi, materijala za učenje, završne provjere znanja i uvjerenja.

Ukoliko su Vaši članovi zainteresirani, mogu ispuniti prijavnicu koju šaljemo u prilogu i poslati je na adresu škole do 26. 2. 2013. godine ili putem mail-a. Upisi će biti 4. 3. 2013. u prostorijama škole u 18 sati.

Poslovi za koje se polaznici tijekom trajanja programa trebaju osposobiti su poslovi niže razine složenosti, a mogu se sistematizirati na sljedeći način:

-         Priprema i analiza tla za uzgoj vinove loze i podizanje vinograda

-         Upotreba potrebnih alatki i strojeva

-         Održavanje tla i gnojidba

-         Rezidba vinove loze (zrela i zelena)

-         Prepoznavanje bolesti i nametnika na vinovoj lozi

-         Suzbijanje bolesti, štetnika i korova

-         Berba i prerada grožđa do mošta i proizvodnja vina

-         Njega i analiza mošta i vina

-         Zakon o vinu i marketing vina

-         Priprema vina za punjenje boce

Cjelokupnu ponudu udrugama za osposobljavanje za vinogradara - vinar, kao i prijavnicu, možete preuzeti u prilogu.