2011-12-08 15:43:52

Međunarodni dan borbe protiv AIDS-a

 

Predavanjem učenicima drugih razreda obilježen je Međunarodni dan borbe protiv AIDS-a i započeo program edukacije mladih MEMOAIDS II.

Na Međunarodni dan borbe protiv AIDS-a 01.prosinca 2011. održano je predavanje u Srednjoj školi Bedekovčina u sklopu programa ″Edukacija vršnjaka u prevenciji HIV/AIDS-a za adolescente MEMOAIDS- II″. Naša škola sudjeluje u programu već 10-ak godina i ove godine ponovo je uključena u provedbu programa MEMOAIDS II, nakon kratke pauze od godinu dana. Voditeljica programa Štefica Sukreški, diplomirana medicinska sestra, i suradnica programa Tatjana Tuđa, profesor tjelesne i zdravstvene kulture, zajedno s učenicima, mladim edukatorima iz drugih razreda provode edukaciju o prevenciji, otkrivanju i liječenju AIDS-a, kroz tribine i radionice o ponašanju i komunikaciji.

Program je počeo s predavanjem o AIDS-u, koje svake godine do sada, pa tako i ove, održava dr. Suzana Đanić generaciji učenika drugih razreda, a nakon predavanja slijede mladi edukatori s tribinama i radionicama na satovima razrednog odjela u drugom polugodištu.

Težište predavanja bila je prevencija bolesti HIV/AIDS-a, rano otkrivanje i rano liječenje bolesti, a bez edukacije mladih naraštaja nema učinkovitosti u radu. HIV/AIDS je bolest prouzročena ulaskom virusa humane imunodeficijencije u ljudski organizam, a tijekom dugogodišnje zaraze potpuno dolazi do slabljenja imunosti i bolest u pravilu završava smrću. Prenosi se spolnim kontaktom, krvlju i za vrijeme trudnoće, poroda i dojenja s majke na dijete, a u liječenju protiv te smrtonosne bolesti koriste se cjepiva i lijekovi. Kako bi se otkrila bolest, postoji test krvi. Pozitivan HIV/AIDS-nalaz dobiven labaratorijskim testiranjem iz uzorka krvi znači da je osoba zaražena HIV/AIDS-om i da se u krvi nalaze antitijela na HIV/AIDS. Testiranje je dobrovoljno, besplatno i anonimno. 

Svjetska zdrastvena organizacija 2005. procijenila je da 40.3 milijuna ljudi živi s HIV/AIDS-om. Kako bi se preveniralo da ne dođe do te smrtonosne bolesti, treba koristiti sterilni materijal, promjeniti spolno ponašanje, što znači uzajamna vjernost partnera, smanjenje broja partnera i primjena adekvatnih prezervativa, uništenje HIV/AIDS-a deterdžentima temperaturom (56-60 °C/30 min), acetonom, 70%-etilnim alkoholom i zaštitom medicinskog osoblja.

Kako sve riječi ne bi učenicima otišle u zaborav, svaki učenik dobio je letak o AIDS-u, a učenici koj su ove godine treći razredi dobili su brošure na satovima razrednog odjela.

O radu mladih edukatora još će biti govora u drugom polugodištu.

 

Ivana Bogi, 3. Ma

 


Srednja škola Bedekovčina