> Projekti  > EU projekti  > Agroeduca

Uvodna konferencija projekta Agroeduca (video+Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 25. 2. 2016.

Nastavljaju se aktivnosti u sklopu projekta Agroeduca. Nakon Karlovca i Čakovca, u utorak, 23. veljače 2016., uvodna konferencija je održana i u našoj školi, te nazočnima predstavljen projekt.

Predstavljanju projekta su, osim predstavnika Gospodarske škole Čakovca koja je nositelj projekta, predstavnika Prirodoslovne škole Karlovac koja je partner te domaćina, prisustvovali i zamjenik župana za gospodarstvo Anđelko Ferek Jambrek, načelnik općine Bedekovčina Darko Ban, načelnik općine Mače Stjepan Sokolić, predstojnica PU HZZ Krapina Mirjana Jurman te brojni predstavnici poljoprivrednog sektora iz Bedekovčine i cijele Krapinsko-zagorske županije.

„Svi smo mi svjesni da je za uspješno bavljenje poljoprivredom potrebno stalno usavršavanje. Mjere ruralnog razvoja Krapinsko-zagorske županije naglasak stavljaju baš na edukaciju i zato mi je osobito drago što se na to orijentirala i Agroeduca. U sklopu projekta besplatno će se educirati stotinjak zagorskih poljoprivrednika što predstavlja novi doprinos našoj zagorskoj poljoprivredi“, naglasio je zamjenik župana Ferek-Jambrek i zahvalio ravnatelju Zlatku Radmanu i svim djelatnicima Srednje škole Bedekovčina na novom iskoraku u pomaganju zagorskim poljoprivrednicima.

Ravnatelji SŠ Bedekovčina Zlatko Radman i Gospodarske škole Čakovec Renato Vinko ovom su prilikom istaknuli da njihove škole njeguju kvalitetnu suradnju na projektima dugi niz godina, a najnoviji  je Agroeduca čijem se autoru Vladimiru Mastenu ravnatelj Radman zahvalio na trudu i izradi već trećeg projekta koji tri partnerske škole ili su provele ili upravo provode.

Projekt Agroeduca vrijedan je 2,5 milijuna kuna, a u sklopu njega izradit će se 3 standarda zanimanja, 1 standard kvalifikacija, modernizirat će se 3 postojeća i kreirati 3 nova programa za osposobljavanje odraslih. Dio dobivenih sredstva će se utrošiti za osiguranju materijalnih uvjeta, odnosno nabavu novog učioničkog namještaja i informatičke opreme.

Na našoj školskoj ekonomiji, na zemljištu vrijednom preko 200 000,00 kn koje nam je nedavno kupila Krapinsko-zagorska županija zasadit ćemo suvremeni voćnjak trešanja opremljen konstrukcijom koja nosi PVC foliju (štiti od kiše i samim tim pucanja plodova) i mrežu (štiti od tuče i ptica).

U sklopu ovog projekta osposobit će se minimalno 300 polaznika, stotinjak u našoj županiji za voćare, vinogradare, cvjećare, proizvođače i prerađivače voća te vinare.

U provedbu projekta se uključila i KZŽ te će uskoro objaviti javni poziv za osposobljavanje.

Novinske izvještaje s uvodne konferencije projekta Agroeduca možete pogledati u našoj rubrici Press Clipping.

Mirjana Hudi-Vlahek, dipl.ing.agr.