> Projekti  > EU projekti  > Agroeduca

Nastavak aktivnosti u projektu Agroeduca (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 19. 8. 2016.

Nakon što je u proljeće u sklopu projekta Agroeduca zasađen suvremeni voćnjak sa stotinjak sadnica trešanja na školskoj ekonomiji, sada su nastavljene planirane aktivnosti postavljanja konstrukcije i mreže protiv tuče.

Naime, radi se o voćnjaku zasađenom sadnicama trešanja sorti Lapins, Stella, Kordia, Regina, New Star i Sweet Early cijepljenih na slabo bujnim podlogama Gisela 5 i Gisela 6. Samo takve sadnice moguće je saditi u gustom sklopu kako zahtijevaju suvremene tehnologije, a potrebna im je konstrukcija zbog slabog korijenovog sustava koja je ujedno nosač mreže protiv tuče, PVC folije koja štiti od kiša (uslijed čega pucaju plodovi) i sustava za navodnjavanje. Nabavljena je i PVC folija koja će biti postavljena tek kad trešnje uđu u rod.

Sljedeća aktivnost u voćnjaku postavljanje je sustava za navodnjavanje i to rasprskivačima, a ne kao u postojećem voćnjaku jabuka sustavom kap po kap. Razlog tome je drugačiji korijenov sustav – kod trešnje je površinski i rasprostranjen u širinu.

Projekt Agroeduca vrijedan je 2,5 milijuna kuna, nositelj je Gospodarska škola Čakovec, a uz našu školu partner je i Prirodoslovna škola Karlovac. Projekt je namijenjen jačanju kapaciteta ustanova za obrazovanje odraslih i to poboljšanjem materijalnih uvjeta, edukacijom nastavnika, a u sklopu njega izrađena su 3 standarda zanimanja, 1 standard kvalifikacija, modernizirana su 3 postojeća i kreirana 3 nova programa za osposobljavanje odraslih.

Do sada su u našoj školi osposobljene 3 grupe polaznika: za zanimanja voćar, vinogradar-vinar i cvjećar-aranžer, a slijedi osposobljavanje još 2 grupe u jesen. Dio dobivenih sredstva utrošen je za nabavu novog učioničkog namještaja i informatičke opreme. Uređen je i okoliš školskog podruma, a u jesen će se urediti i okoliša škole i đačkog doma.

Slijedi odlazak na stručnu ekskurziju u Italiju u rujnu. Naime, 12 nastavnika naše škole obići će suvremene proizvodne površine u pokrajinama Veneto, Emilia Romagna i Trento (voćnjake, vinograde i vinarije).

Galerija.

Mirjana Hudi-Vlahek, dipl.ing.agr.