Cvijetom narcise u borbu protiv raka

Autor: Krasnodor Mikša, 23. 3. 2012.

Dana 16. ožujka 2012. učenici Srednje škole Bedekovčina obilježili su Dan narcisa, humanitarnu akciju prikupljanja sredstava za prevenciju i rano otkrivanje raka dojke, koja se svake godine organizira Hrvatska liga za borbu protiv raka u cijeloj Hrvatskoj.

Prema podacima Registra za rak Hrvatske godišnje u Hrvatskoj od raka dojke obolijeva 2300, a umire preko 800 žena. U suradnji sa Zagorskom ligom za borbu protiv raka krenuli smo „Cvjetovima narcisa u borbu protiv te opake bolesti“, jer cvijet narcisa simbol je nade u borbi protiv raka.

Tokom cijelog dana smo prolaznicima i djelatnicima škole prodavali narcise kako bismo na taj način ukazali na problem ove bolesti. Bilo je mnogo zainteresiranih kupaca bez obzira na recesiju, vrlo rado i široke ruke su pomogli akciji. Malo dobre volje, smiješak na licu i optimizam u srcu uvelike su pridonijeli i uljepšali tijek akcije.

380 narcisa koje smo dobili od Lige prodali smo u tren i uspjeli sakupiti i više novaca od predviđenog, što je jako dobro jer znamo kakva je situacija i zaista se nismo nadali da će sve proći i više nego odlično.

Nadamo se da smo ovom humanitarnom akcijom dali do znanja ženama koje boluju od raka dojke da smo uz njih i da im želimo pomoći i da ženama pobliže damo do znanja kakva je to bolest i kako na vrijeme otkriti ili prevenirati rak dojke. Zahvaljujemo svima koji su nam omogućili provođenje akcije i koji su pridonijeli akciji jer svaki smiješak žene koji ugledamo na ulici može značiti da je žena prenvenirala ili izlječila rak dojke i to nam može biti najljepša nagrada koju nam mogu dati za naše dobro djelo.

Ivana Bogi, 3. Ma