Krasnodor Mikša - Hrvatski jezik

town.gif (16868 bytes)

Učenici koji se nalaze u nedoumici oko izbora fakulteta mogu pogledati stranicu studij.hr. Tamo se nalaze informacije i svi potrebni koraci kako biste se uspješno prijavili u sustav, odabrali fakultete i uspješno potvrdili upis na fakultet koji ste upisali. Obavezno pogledati.

Ova stranica ponajviše će sadržavati linkove za državnu maturu i linkove za kratke vježbe koje sam uspio naći na internetu.

Linkovi za državnu maturu će se mijenjati, tako da će sada najviše koristi imati maturanti (4. G i ostali voljni), a ostali linkovi s vježbama (pogledaj dolje) mogu koristiti svi i toplo ih preporučam.

Linkovi za državnu maturu koji će vam najviše trebati i koje trebate redovito pregledavati su:

A sada linkovi koje ste već morali iskoristiti i ''poklikati'':

Internetske stranice koje će vam dobro doći kada ćete ponavljati gradivo za pisanje eseja i drugog dijela ispita iz Hrvatskog jezika na državnoj maturi:

• OPĆENITO:
  • Zbirka književnih djela na hrvatskome jeziku - neke od lektira koje niste pročitali ili biste trebali pročitati za maturu nalaze se ovdje
  • Moja matura - stranica koja objašnjava nekoliko predmeta na državnoj maturi, obavezno pogledati
  • državna-matura.com - forum sa svim informacijama koje se tiču prijave i prolaska državne mature. Kako su djela za pisanje eseja slična, možete ovdje naći i pripreme za pisanje eseja. NAPOMENA: trebate i sami sebi dati truda i ne oslanjati se u potpunosti na informacije s ove stranice.
  • E-lektire - nisu napisane lektire, već cijela djela, ulazite pomoću carnetovih podataka
  • ZA ESEJ:
  • Hrvatski jezik - na linku Pisac i djelo možete pročitati kratke podatke o djelima važnima za esejski dio na državnoj maturi
  • Moja mučionica - izvrsna stranica (Nemojte da vas naslov prevari!) na kojoj možete naći ponovno podrobno opisano što se od vas traži na državnoj maturi iz Hrvatskog jezika, primjere sva tri tipa eseja
  • ZA DRUGI DIO ISPITA:
  • Demo verzija državne mature - ovdje možete u stvarnom vremenu isprobati pisanje SVIH ispita državne mature i odmah dobiti rezultate. Ako link ne radi, upišite u Google ''demo državne mature''.
  • Nad stoljećima hrvatskog jezika - svi važni dokumenti iz povijesti hrvatskog jezika u originalu i s objašnjenjima, jako zgodno
  • Hrvatski jezik - studentska stranica s teorijom i vježbama iz jezika i književnosti, možete na primjerima provjeriti svoje znanje, pogotovo iz jezika. NOVO: na stranici od sada možete pronaći i dio za državnu maturu (lektira, tipovi eseja, tipovi ispita,...)
  • vježbanje jata - morate se prijaviti, ali jako dobra vježba za provjeru znanja o alternacijama jata (ije-je-e-i za one koji blijedo gledaju!).
  • Gramatika - početna stranica na Wikipediji, internetskoj encikopediji, koja vas može odvesti u proučavanje hrvatske gramatike.
  • Pravopisni znakovi - ukratko s linkovima na primjere.
  • ispiti.net - ovdje možete naći kratke ispite iz književnosti i hrvatske gramatike (kao i nekoliko ostalih predmeta) sa starih prijemnih ispita, ali koji mogu dobro doći za vježbu.
  • Jutarnji.hr - dio pitanja (s odgovorima) s nekih starih testova.
  • Test - jedan kratki iz hrvatske književnosti.

Imate li pitanja o bilo kojoj informaciji s ovih stranica vezano uz pisanje državne mature iz Hrvatskog jezika, znate gdje me možete naći.

Ostali linkovi na kojima možete pronaći zanimljive, poučne i zabavne stvari za vježbu i proučavanje za državnu maturu:

• skole.hr - portal s mnogim informacija vezanima uz školstvo
  • Hrvatski jezični portal - rječnik hrvatskog jezika
  • Naglasci - test znanja iz naglasaka
  • Erato - stranica za ponavljanje stilskih figura
  • Matematika - interaktivni kviz iz matematike. Odmah dobijete i rezultate.
  • Matematika u srednjoj školi - materijali vježbe iz matematike iz svih razreda i obje razine
  • Matematika - mnoštvo videa o raznim područjima matematike, s naglaskom na srednje škole.
  • Facebook grupa o državnoj maturi
  • Fizika - gradivo fizike 1. razreda
  • Informatika - leksije i vježbe za ponavljanje informatike za ispite državne mature. Potrebno je ulogirati se Carnetovim podacima.