Svjetski dan prve pomoći (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 21. 9. 2016.

U četvrtak, 15. rujna 2016., na inicijativu Crvenog križa, a u suradnji učenika Medicinskog učilišta i svih nas te djece iz Dječjeg vrtića Bedekovčina obilježen je Svjetski dan prve pomoći.

U pružanju pomoći ozlijeđenoj osobi ili naglo oboljeloj osobi sudjeluje niz subjekata koji imaju zajednički cilj – spasiti život, spriječiti nastanak trajnih posljedica i skratiti liječenje, te oporavak.

Ostvarivanje cilja je uspješnije ako je djelovanje svih onih koji sudjeluju u pružanju pomoći povezano. Postupci pružanja pomoći koje slikovito nazivamo „karikama u lancu spašavanja“ su poduzimanje neodgodivih mjera za spašavanje života, pozivanje pomoći, pružanje prve pomoći, intervencija hitne medicinske službe i bolničko zbrinjavanje.

Najvažniji postupci u pružanju prve pomoći:

1. Brzo i smireno procijeniti sigurnost pristupa, osigurati mjesto nesreće, zaštiti ozlijeđene.

2. Utvrditi vrstu ozljeda ili prirodu bolesti i pozvati stručnu medicinsku pomoć na 112 ili 194. Ako nije moguć dolazak Hitne pomoći, organizirati odgovarajući prijevoz.

3. Pružiti svakom ozlijeđenom potrebnu pomoć dajući prednost težim stanjima.

4. Utješiti i smiriti ozlijeđene.

5. Uvijek rabiti zaštitne rukavice i foliju za umjetno disanje čime se sprečava širenje moguće zaraze između ozlijeđenih i osoba koje pružaju prvu pomoć.

Svi djelatnici i učenici škole mogli su se okušati u izvođenju nekih postupaka zbrinjavanja kao što su imobilizacija noge ili ruke uslijed prijeloma, kako zaustaviti krvarenje kao jedno od po život opasnih stanja, kako skinuti kacigu ozlijeđenome, a da se dodatno ne ošteti funkcija kralježnice i slično.

Istovremeno su nas posjetila djeca iz Dječjeg vrtića Bedekovčina koja su odradila radionicu na temu „Opasni/bezopasni predmeti“ s naglaskom na to kako si pomoći u slučaju da se opečeš na glačalo, ako se porežeš škarama, zašto se opasno igrati vezicama za cipele i niz drugih situacija. Cilj druženja bilo je osvješćivanje svih nas o potrebi pružanja prve pomoći svugdje i svakome.

Ne znate pružiti prvu pomoć, a želite naučiti ili obnoviti dosadašnje znanje prve pomoći?

Obratite se svom društvu Crvenog križa ili na www.hck.hr

Galerija.

Učenici 5. Ma