Predavanje povodom Svjetskog dana srca

Autor: Krasnodor Mikša, 7. 10. 2016.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana srca, 29. rujna 2016., u Općoj bolnici Zabok i bolnici hrvatskih veterana učenici Medicinskog učilišta Srednje škole Bedekovčine prisustvovali su predavanju koje je održala specijalistica interne medicine, doktorica Marija Čajko.

Doktorica Čajko u svojem se predavanju osvrnula na rizične faktore koji uzrokuju nastanak kardiovaskularnih bolesti te naglasila važnost pravilne i uravnotežene prehrane i fizičke aktivnosti u prevenciji nastanka kardiovaskularnih bolesti.

Kardiovaskularne bolesti vezane su uz današnji način života i loše životne navike, kao što su pušenje, nepravilna prehrana, pretjerana konzumacija alkohola i tjelesne neaktivnosti, koje dovode do pretilosti, povišenog krvnog tlaka i povišenih masnoća u krvi, koje opet nepovoljno djeluju na naše krvne žile i srce.

Edukacijom, kako pojedinca tako i populacije, želi se potaknuti stanovništvo na aktivniji odnos prema zdravlju, ukazati im na važnost pravilne i uravnotežene prehrane te važnost tjelesne aktivnosti u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Svetski dan srca obilježen je pod motom Pokreni svoj život.

Blaženka Videk