Sportom protiv raka dojke (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 17. 10. 2016.

Učenici Medicinskog učilišta naše škole, točnije 4. Ma i 3. Ma, i ove su godine odlučili educirati i senzibilizirati svoje kolege učenike, a i sve djelatnike škole, o problemu raka dojke čija pojava je, nažalost, sve učestalija u našem podneblju.

Listopad je mjesec poznat i po raznim preventivnim i edukativnim akcijama o raku dojke. Rak dojke najčešći je zloćudni tumor u žena u svijetu koji nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Broj oboljelih žena raste s dobi i u Hrvatskoj je vodeći uzrok smrti zbog raka.

U edukativne svrhe izrađene su pamtilice o samopregledu dojke za sve djelatnice i učenice škole, na pano pred ulazom u školu stavljeni su učenički savjeti o načinima prevencije raka dojke te je 13. listopada 2016. godine organizirana utrka učenika škole pod motom "Sportom protiv raka dojke". Odaziv je bio dobar, što nam je bilo izuzetno drago, te je na kraju u utrci sudjelovalo 11 razreda, odnosno 22 učenika.

Učenici su bili podijeljeni u 3 skupine i svaki par učenika morao je istrčati jedan krug oko čunjeva na vanjskom igralištu škole na način da su jednom nogom bili vezani. Vezanje nogu bilo je simbolično i s ciljem educirati sve nas koliko je teško osobi koja boluje od raka dojke jer je ponekad potpuno ovisna o ljudima iz svoje okoline, kao što su i naši učenici u utrci bili ovisni jedni o drugima.

Nakon što su sve skupine istrčale svoj zadani krug, okupili su se pobjednici svih prethodnih skupina i istrčali zadnji krug u kojem se dobio pobjednik. Zasluženi pobjednici utrke su učenici 3. Ma razreda koji su osvojili sok od jabuke, proizvod Poljoprivrednog učilišta, za cijeli svoj razred i čokoladu.

Budući da je u svakoj utrci važnije sudjelovati nego pobijediti, svi  natjecatelji dobili su slatko iznenađenje – čokoladu, da povrate snagu koju su izgubili.

Nakon učeničkog dijela natjecanja i neki profesori škole odlučili su se okušati i istrčati svoj krug, što je učenicima bilo izuzetno zabavno, a na kraju su najbrže bile Marina Gorički i Martina Zaplatić.

Galerija.

Ksenija Mlinarić