Vijesti iz Medicinskog učilišta (Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 13. 2. 2017.

Početkom veljače učenici i nastavnici Medicinskog učilišta naše škole obilježili su svojim sudjelovanjem u školi, Zaboku i Općoj bolnici Zabok nekoliko važnih datuma: Zimsku školu Crvenog križa, Svjetski dan borbe protiv raka i Svjetski dan bolesnika.

Gradsko društvo Crvenog križa Zabok u petak, 3. veljače 2017. u Osnovnoj školi Ksavera Šandora Gjalskog je održalo 11. zimsku školu Gradskog društva Crvenog križa Zabok. Na ovogodišnjoj Zimskoj školi sudjelovalo je više od 140 učenika, 50 volontera i voditelja radionica, uz sudjelovanje učenika 4. Ma razreda: Katarine Grandavec, Karla Čukoića, Borne Grabušića i Luke Rafajca.

Već 11. godinu zaredom volonteri Gradskog društva Crvenog križa Zabok zajedno s učenicima promiču ljudske vrednote, druže se, uče i stvaraju.

Učenici su sudjelovali u radu šest radionica: pružanje prve pomoći, pokret Crvenog križa, prevencija ovisnosti, prevencija nasilja, dječja prava i volontiranje, a jedna radionica bila je posvećena prenošenju iskustava koja su prikupili volonteri Gradskog društva Crvenog križa Zabok na Međunarodnom kampu mladih „Atlantis“ 2016. godine.

Svjetski dan borbe protiv raka obilježava se svake godine 4. veljače. Zbog visoke učestalosti malignih oboljenja i njihove visoke stope smrtnosti rak je prozvan epidemijom modernog doba. Rak nije isključivo zdravstveni problem oboljelog pojedinca nego i cjelokupne zajednice.

Maligne bolesti imaju zajedničke faktore rizika, a to su pušenje, konzumiranje alkohola, nezdrava prehrana, fizička neaktivnost, UV zračenje, neodgovorno spolno ponašanje itd. Na pojavnost karcinoma moguće je utjecati primarnom prevencijom, odnosno održavanjem poželjne tjelesne težine, primjerenom prehranom, dovoljnim unosom voća i povrća, redovitom tjelesnom aktivnošću, promjenama u spolnom ponašanju te izbjegavanjem duhana i alkohola.

Povodom Svjetskog dana borbe protiv raka  učenici 3. i 5. Ma razreda u holu škole su organizirali mjerenje tjelesne težine i računanje BMI-ja (indeksa tjelesne mase) za djelatnike i učenike škole. Indeks tjelesne mase koristi se kao pokazatelj stupnja uhranjenosti osobe, a predstavlja omjer tjelesne mase u kilogramima i kvadrata tjelesne visine u metrima. Svaki sudionik je također na papir izdvojio jednu svoju zdravu naviku ili ponašanje za koju smatra da pozitivno djeluje na cjelokupno zdravlje organizma i na taj način sudjelovao u kreiranju školskog panoa.

Povodom Svjetskog dana bolesnika 11. veljače učenici Medicinskog učilišta osmislili su i izradili prigodne i motivirajuće poruke, za najmlađe na Odjelu pedijatrije izradili mozgalice te obišli ostale bolesnike u Općoj bolnici Zabok i bolnici hrvatskih veterana te im čestitali Dan bolesnika i zaželjeli brz oporavak.