Medicinsko učilište
Počinje s radom 1992. godine kada se upisuju prvi učenici u program medicinske sestre/medicinski tehničar, a sada upisujemo i fizioterapeutski tehničar.
Po broju zanimanja i broju upisanih učenika ovo je drugo po veličini učilište.

Ovdje se upisuju zanimanja:
  • medicinska sestra/medicinski tehničar u trajanju od pet godina
  • fizioterapeutski tehničar u trajanju od četiri godine.

Škola je uložila mnogo u opremanje učionica i kabineta potrebnih za školovanje ovih kadrova.
Stručnu nastavu izvode liječnici specijalisti i više medicinske sestre te viši fizioterapeuti.

Dio nastavnih vježbi izvodi se u školi, a dio u Općoj bolnici Zabok, Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice i bolnicama u gradu Zagrebu.
Budući medicinski djelatnici u sklopu nastave i izvanškolskih aktivnosti organiziraju i sudjeluju u mnogobrojnim projektima na razini Škole ili pak na razini cijele Županije.

Dječji tjedan u Bedekovčini

Autor: Krasnodor Mikša, 9. 10. 2016.

U suradnji s patronažnom sestrom Vesnom Glas, učenici 3. Ma razreda aktivno su se uključili u obilježavanje Dječjeg tjedna u Bedekovčini.

U četvrtak, 6. listopada, zajedničkim druženjem djece iz dječjeg vrtića, osnovne škole, srednje škole, ali i nekolicine umirovljenika podsjetili smo se što je bitno da jedno dijete odraste u zdravu, odraslu osobu. Svi znamo reći „na mladima svijet ostaje“ i upravo je to razlog zbog kojega trebamo pažljivo brinuti o našoj najmlađoj populaciji.

Vođeni takvim razmišljanjem, učenici naše škole pripremili su kratku prezentaciju pomoću plakata na temu „Dojenje = zdravlje". Cilj rada bio je osvijestiti važnost prve hrane koju dijete unosi u svoj organizam od samog rođenja s nekoliko činjenica o dojenju i pozitivnom utjecaju i na majku i na dijete dokazanih nizom istraživanja.

Neke od važnih tvrdnji koje je bitno znati jesu da je dojenje jedini prirodni način prehrane koji osigurava unos svih hranjivih tvari za zdravi rast i razvoj djeteta, majci pomaže u vraćanju maternice nakon poroda u prvobitni položaj, majci pomaže u gubitku viška kilograma stečenih tijekom trudnoće, kod majki smanjuje rizik za razvoj dijabetesa, raka dojke i raka jajnika. S druge strane, kod djeteta je bitno da dojenjem ne dobiva samo hranu već dodir i ljubav, zadovoljavaju se emocionalne potrebe djeteta i potiče se povezanost između majke i djeteta; preko majčinog mlijeka dijete dobiva zaštitne tvari izuzetno bitne za njihov imunitet u prvim mjesecima života, dojenje pomaže u prevenciji pretilosti kod djece u predškolskoj i školskoj dobi, kao i kod majki, a dokazano je da djevojčice koje su dojene također imaju manji rizik za razvoj raka dojke u odrasloj dobi.

Izrađena je pamtilica za majke kao podrška za što duže dojenje pod nazivom „Recept za zdravlje od malih nogu“ s kratkom motivacijskom porukom za svaki dan u tjednu, a za djecu baloni s porukom što su oni zapravo dobili time što ih je njihova majka dojila dok su bili mali, kao što je ljubav, brižnost, vitamini, hrana, nježnost i drugo.

Nadamo se da se svi možemo složiti: „Majčino mlijeko je jedinstvena materija koja se ne može umjetno stvoriti ni kopirati“.

Galerija.

Martina Zaplatić