Medicinsko učilište
Počinje s radom 1992. godine kada se upisuju prvi učenici u program medicinske sestre/medicinski tehničar, a sada upisujemo i fizioterapeutski tehničar.
Po broju zanimanja i broju upisanih učenika ovo je drugo po veličini učilište.

Ovdje se upisuju zanimanja:
  • medicinska sestra/medicinski tehničar u trajanju od pet godina
  • fizioterapeutski tehničar u trajanju od četiri godine.

Škola je uložila mnogo u opremanje učionica i kabineta potrebnih za školovanje ovih kadrova.
Stručnu nastavu izvode liječnici specijalisti i više medicinske sestre te viši fizioterapeuti.

Dio nastavnih vježbi izvodi se u školi, a dio u Općoj bolnici Zabok, Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice i bolnicama u gradu Zagrebu.
Budući medicinski djelatnici u sklopu nastave i izvanškolskih aktivnosti organiziraju i sudjeluju u mnogobrojnim projektima na razini Škole ili pak na razini cijele Županije.

Dan mimoza - dan prevencije raka vrata maternice (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 1. 2. 2017.

Dan mimoza je akcija koja se provodi svake godine na nivou cijele zemlje, treću subotu u siječnju, a predstavlja Dan prevencije raka vrata maternice. Cvijeće mimoze je, inače u narodu, simbol osjetljivosti i nježnosti, a istovremeno i rani vjesnik proljeća.

Učenici Medicinskog učilišta naše škole, zajedno sa svojim nastavnicama stručnih predmeta, obilježili su Dan mimoza organizirajući u centru Bedekovčine i Općoj bolnici Zabok i bolnici hrvatskih veterana prodaju stručaka mimoze po simboličnoj cijeni.

Vrijedne učeničke ruke izradile su i pamtilice s uputama o načinima prevencije raka vrata maternice te savjetima o očuvanju zdravlja, a koje su podijeljene uz mimoze. Akciji oblikovanja stručaka mimoza i njihovoj prodaji priključile su se i članice udruge "Svatko ima svoju priču" koja već neko vrijeme aktivno djeluje na području općine Bedekovčina. Prihod od prodaje mimoza bit će predan Ligi za borbu protiv raka.

Rak vrata maternice ili rak grlića maternice zloćudna je bolest koja pogađa žene. Nastaje nekontroliranim rastom stanica koje čine vrat maternice. Najveći faktor rizika za oboljenje je infekcija uzrokovana humanim papiloma virusom (HPV).

Rak vrata maternice zauzima drugo mjesto kako po učestalosti javljanja, tako i po mortalitetu od ginekoloških karcinoma odmah poslije raka dojke. Ovo oboljenje najčešće se javlja kod žena od 45. do 50. godine starosti. Oko 37 % oboljelih žena mlađe su od 35 godina, dok žene starije od 65 čine 10 % oboljelih.

Bolest se može spriječiti u 80 % slučajeva redovitim pregledom Papa testom.

Galerija.