- medicinska sestra/medicinski tehničar u trajanju od pet godina
- fizioterapeutski tehničar u trajanju od četiri godine.
Stručni posjet Crikvenici
Autor: Krasnodor Mikša, 14. 7. 2014.
Članovi stručnog vijeća zdravstvene struke Medicinskog učilišta SŠ Bedekovčina uputili su se na stručnu ekskurziju u posjet zdravstvenim ustanovama određenih specijalnosti.
Posjetili smo Thalassotherapiju u Crikvenici, specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju bolesti respiratornih organa i lokomotornog sustava. Nalazi se u Hrvatskom primorju, 30-ak kilometara udaljena od Rijeke prema jugu. Zbog vrlo povoljnih klimatskih i zemljopisnih uvjeta još krajem 19. stoljeća, točnije 1895. godine, osnovana je ustanova preteča današnje Thalassotherapije. Obilje sunčanih sati tijekom godine, povoljna strujanja i čistoća mora te položaj na sudaru morskog zraka i zraka s obližnjeg gorja čine Thalassotherapiju idealnim mjestom za liječenje dišnih organa. Pritom se koriste blagotvorni prirodni čimbenici ovog podneblja i njihovi ljekoviti ekstrakti, uz pomoć suvremenih metoda i modernih medicinskih uređaja. Medicinski dio ustanove čine dječji odjel, odjel za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju te otorinolaringološka, internistička i pulmološka služba.
U nastavku dana posjetili smo Dom za starije i nemoćne osobe Primorsko-goranske županije "Kantrida" u Rijeci. Dom je razvio jedinstveni model sustava alternativnih oblika skrbi, s ciljem pomoći starijoj osobi u vlastitom domu.
Ravnateljica i glavna sestra doma upoznale su nas s načinom rada i svim aktivnostima. Posebna pozornost posvećuje se aktivnostima koje su usmjerene prema nepokretnim korisnicima kod kojih bi dugotrajno ležanje i pasivizacija mogli dovesti do neželjenih posljedica za njihovu rehabilitaciju i psihičko stanje. U svrhu postizanja što većeg stupnja njihove samostalnosti, korisnici kod kojih to nije kontraindicirano svakodnevno se uz stručnu pomoć i podršku podižu iz kreveta, uz pomoć invalidskih kolica ili drugih medicinskih pomagala potiču na kretanje te se afirmiraju za redovitu tjelesnu aktivnost i druženje. Osim toga, predstavili su nam model E-QALIN – STANDARDI KVALITETE. Glavna odrednica modela odnosi se na UZAJAMNO DJELOVANJE pružatelja i primatelja usluga, odnosno djelatnika i korisnika ustanove. Analiza struktura, procesa i rezultata rada odvija se "odozdo prema gore", dok se mjere i programi poboljšanja predlažu u okviru skupina za samoocjenjivanje te donose na razini središnje skupine i vodstva doma. Nakon predavanja uslijedilo je druženje s korisnicima i djelatnicima doma.
Kako smo već bili u Rijeci, nije izostao ni obilazak trsatske čitaonice, crkve Gospe Trsatske, kapele zavjetnih darova, skulpture trsatski hodočasnik, trsatski perivoj i kaštel Gradina nakon čega smo nadahnuti novim idejama krenuli put kući.
Štefica Sukreški, voditeljica stručnog vijeća