Posjet Belju (Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 14. 4. 2016.

Učenici 4. P, 3. P i 3. e 9. travnja 2016. godine u sklopu praktične nastave posjetili su prostore i objekte tvrtke Belje.

Prvo su posjetili farmu Topolik koja je jedna od najvećih robotiziranih farmi u ovom dijelu Europe. Učenici su se upoznali sa suvremenom mehanizacijom i učinkovitim načinom uzgoja u stočarstvu.

Zatim su prolazili vinskom cestom Vina Belje gdje su se zaustavili na vidikovcu u srcu vinograda. Tamo su mogli uživati u predivnom pogledu na beljske vinograde i Baranju. Nakon ugodnog odmora razgledali su najsuvremeniji vinski kompleks u regiji – Vina Belje, koji se pruža na tri hektara i obuhvaća glavni objekt vinarije, prijemni paviljon i pomoćne objekte. U prijemnom paviljonu održana im je prezentacija o povijesti i današnjoj tehnologiji proizvodnje u svim sektorima. Upoznati su i sa suvremenom vinarijom tvrtke Belje u kojoj se čuvaju velike količine vina za tržište.

Nakon toga krenuli su u pravcu Kneževih vinograda. Posjetili su Podrum Belje koji je smješten u centru sela, a datira iz 1526. godine – vremena turskog prodiranja prema Zapadnoj Europi. Tamo su uz stručno vodstvo obišli dvoetažni podrum koji posjeduje impresivnu zbirku arhivskih vina. Potom su obišli kompleks Mitrovac koji uključuje stakleničku proizvodnju rajčice, bioplinsko postrojenje i farmu.

Nakon toga su uživali u vožnji Kopačkim ritom gdje su stali na ručku u restoranu Kormoran koji nudi nezaboravan ugođaj u potpuno očuvanom ambijentu parka.

Stručnu ekskurziju nastavak je suradnje Srednje škole Bedekovčina i koncerna Agrokor nakon posjeta i predavanja vlasnika tvrtke Ivice Todorića.

U rubrici Press Clipping možete pročitati kako su novinari prenijeli vijest o ovom posjetu.

Mirjana Keliš i Doroteja Rožić