Poljoprivredno učilište

Godine 1995. upisuje se prva generacija učenika u program poljoprivrednog tehničara općeg smjera.

Strateški je poljoprivreda jedna od okosnica razvoja naše županije, a prije svega proizvodnja zdrave hrane.

Za sada se u ovom učilištu školuje jedno četverogodišnje zanimanje - poljoprivredni tehničar opći, dok je za budućnost planirano više zanimanja, kao i zanimanja u trogodišnjem trajanju.

Nastava se odvija u zakupljenom školskom objektu veličine 1.000 m² uz koji se nalazi i uređeno zemljište za praktičnu nastavu, te suvremeni staklenik.

Stručnu nastavu izvode diplomirani agronomi dok je za praktičnu nastavu zaposlen poljoprivredni tehničar-instruktor praktične nastave

Osim što se brinu za sav okoliš škole, učenici praktičnu nastavu izvršavaju na nekim od poljoprivrednih imanja van škole, kao i u voćnjaku, stakleniku i vrtu koji škola posjeduje.

Stručna ekskurzija poljoprivrednih tehničara u Slavoniji i Srijemu

Autor: Krasnodor Mikša, 16. 5. 2013.

Poljoprivredni tehničari drugog i trećeg razreda naše škole bili su na dvodnevnoj stručnoj ekskurziji u Slavoniji i Srijemu.

Prvog dana u Osijeku posjetili smo Doradu sjemena tvrtke Pioneer-sjeme d.o.o. Pioneer je ujedno bio i glavni sponzor našeg putovanja. U Pioneeru smo vidjeli kako sjeme kukuruza s polja prolazi doradu, tretiranje i pakiranje za prodaju i ponovnu sjetvu.

Posjet Vukovaru podsjetio nas je na Domovinski rat i što je taj grad sve proživio za našu domovinu.

U večernjim satima stigli smo u Ilok i bili smo smješteni u učeničkom domu Srednje škole Ilok. Bilo nam je super, zabavno i, ono najbitnije, nezaboravno i želja nam je sve to ponoviti.

Naš drugi dan započeo je obilaskom vinograda Iločkih podruma i to najvećih vinogradarskih položaja Vukova i Principovca (redovi su duljine 4,5 km). U Iločkim podrumima vidjeli smo arhivska vina koja su sačuvana još od 1947. godine (cijena butelje je 3500,00 kn).

Slijedio je odlazak u Tordince, na farmu mliječnih krava i bioenerganu. Tu smo se upoznali s najmodernijom mužnjom koju obavlja robot i proizvodnjom električne energije iz stajskog gnoja (ukupno na dan za HEP proizvedu energiju vrijednu 50.000 kuna, a ostatak energije imaju za svoje potrebe). I za kraj posjetili smo Đakovo. Najljepša u Đakovu bila nam je Đakovačka ergela.

Eto, ukratko, bilo je to nezaboravno putovanje i nezaboravna praksa.

Galerija.

Katarina Spevec i Marijana Grdenić, 3. P